Ako hlasovali slovenskí europoslanci o utečencoch

zdroj: Európsky parlament

Na uplynulom plenárnom zasadnutí hlasoval Európsky parlament o nelegislatívnom uznesení k situácii s migráciou a utečencami v Európe.

Išlo o reakciu na posledné návrhy Európskej komisie (streda) vrátane navýšenia počtu utečencov, ktorí by mali byť relokovaní, teda prerozdelení do členských krajín podľa fixného kľúča.

Nelegislatívne uznesenie znamená, že ním Európsky parlament vyjadril svoj postoj k téme a hlasovanie nie je nateraz záväzné. Hlavné slovo majú v otázke riešenia migračných tokov v EÚ členské štáty. Ministri vnútra EÚ sa na zasadnutí Rady schádzajú dnes, 14. septembra. 

Nelegislatívne uznesenie ako celok prešlo v Európskom parlamente počtom 447 hlasov europoslancov. Zo slovenských europoslancov za neho podľa záznamov EP hlasovali štyria poslanci: Monika Flašíková-Beňová, Vladimír Maňka a Boris Zala (všetci Smer-SD) zo skupiny Socialistov a demokratov (S&D) a József Nagy (Most-Híd) za blok Európskej ľudovej strany (EĽS).

Proti bol Pál Csáky (SMK) z tábora euroľudovcov a Richard Sulík (SaS) a Branislav Škripek (OĽaNO), obaja zastupujúci frakciu Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

Zdržali sa šiesti slovenskí europoslanci: Jana Žitňanská (NOVA) z ECR, ďalej Eduard Kukan (SDKÚ-DS), Ivan Štefanec (KDH+), Miroslav Mikolášik (KDH), Anna Záborská (KDH), ktorí zastupujú tábor EĽS, a Monika Smolková (Smer-SD) zo skupiny socialistov.

Kľúčové paragrafy

Jasnejšie sa slovenskí europoslanci vyjadrili pri hlasovaní o paragrafoch 6 a 9, ktoré hovoria o možnosti zavedenia stáleho mechanizmu prerozdeľovania žiadateľov o azyl (národné kvóty).

V bode číslo 6 sa uvádza, že EP víta iniciatívy Európskej komisie o premiestňovaní a presídľovaní utečencov, vrátane nového návrhu na núdzové presídlenie vyššieho počtu žiadateľov o azyl, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, zahŕňajúceho Grécko, Taliansko a Maďarsko. Rovnako sa tu spresňuje podpora vytvorenia mechanizmu trvalého premiestnenia azylantov, ktorý sa bude aktivovať v núdzových situáciách – s ohľadom na počet utečencov.

Z hľadiska hlasovania bol tento bod rozdelený na tri separátne časti, pričom v tej poslednej, kde sa uvádza zavedenie tohto trvalého mechanizmu, boli europoslanci zo SR jasne proti. Proti takémuto mechanizmu sa vyjadrili všetci traja členovia ECR – Sulík, Škripek i Žitňanská. Za skupinu EĽS, kde má Slovensko najpočetnejšie zastúpenie (šesť poslancov), sa piati vyslovili proti tomuto mechanizmu – Csáky, Mikolášik, Nagy, Štefanec a Záborská. Z frakcie socialistov boli proti Flašíková Beňová, Maňka a Smolková. Hlasovania sa zdržali Kukan (EĽS) a Zala (S&D).

V rámci bodu číslo 9 prijatého uznesenia Európsky parlament zopakoval výzvu Európskej komisii, aby zmenila platné dublinské nariadenie tak, aby obsahovalo stály záväzný systém rozdelenia žiadateľov o azyl medzi všetkých 28 členských štátov za použitia spravodlivého a povinného rozdeľovacieho kľúča.

Tento bod zo slovenských poslancov podporil iba Mikolášik (EĽS). Ostatných päť poslancov z frakcie ľudovcov bolo proti – Csáky, Kukan, Nagy, Štefanec a Záborská. Zo skupiny S&D boli všetci jej štyria slovenskí členovia proti tomu návrhu – Flašíková Beňová, Maňka, Smolková i Zala. Aj v skupine reformistov bol medzi jej slovenskými členmi jasný súlad – Sulík, Škripek a Žitňanská sa vyslovili proti. Nikto zo slovenských európskych zákonodarcov sa pri hlasovaní o tomto bode nezdržal.