Aliancia má nového predsedu Vojenského výboru

Pozadie

Každoročne sa v NATO konajú tri stretnutia na úrovni náčelníkov generálnych štábov. To, ktoré sa uskutočnilo 13.-14. novembra v Bruseli malo posunúť rokovania o kľúčových otázkach pred aprílovým summitom NATO v Bukurešti. Hlavnou témou diskusií bolo počínanie Aliancie v Afganistane. Vojenský výbor sa tiež zaoberal otázkami ďalšieho vývoja spolupráce v oblasti Partnerstva za mier, ako aj spolupráce s Ruskom a Ukrajinou.

Otázky

Pozornosť sa sústerdila na voľbu nového predsedu Vojenského výboru NATO. Kandidáti boli traja: poľský generál Franciszek Gagor, španielsky generál Felix Sanz Roldán a taliansky generál Giampaolo di Paola.

V dvojkolovej voľbe bol zvolený Talian – admirál Giampaolo di Paola. Do druhého kola sa dostal spolu so španielskym generálom. Španielske médiá skonštatovali, že fakt, že Taliansko má v misiách dvakrát viac vojakov ako Španielsko pravdepodobne rozhodol o výsledku. Predseda vojenského výboru je hlavným vojenským poradcom generálneho tajomníka NATO.

Odchádzajúci predseda vojenského výbrou NATO kanadský generál Ray Henault uviedol, že hoci sa za posledné obdobie vygenerovalo viacej síl pre potreby misie ISAF v Afganistane (za rok to bolo až o 8500 príslušníkov viac) NATO stále vidí nedostatky. Diskusia sa preto zamerala aj na to, aké sú strategické riziká a možné následky pokračujúceho nedostatku zdrojov.

Slovensko na stretnutí deklarovalo zvýšenie príspevkov pre Afganistan i Kosovo, kde už dnes pôsobia naši vojaci. V Afganistene budú okrem 57 člennej ženijnej jednotky pôsobiť vojaci na veliteľstve misie, v provinčných rekonštrukčných tímoch a operačných výcvikových tímoch, zdravotníci na leteckej základni v Kábule a strážna čata v provincii Uruzgan.   

Pozície

“Hľadali sa naozaj tie najvhodnejšie riešenia v rámci zdrojových možností pre budovanie vyšších spôsobilostí a zabezpečenia toho, čo v súčasnej dobe alianciu najviac motivuje, a to je efektívne zvládnutie operácie ISAF v Afganistane,” uviedol pre agentúru TASR náčelník generálneho štábu ozbrojených síl SR generál Ľubomír Bulík.

Generál Ray Henault na margo rokovaní s Ruskom uviedol: „Mali sme ďalšie užitočné stretnutie s generálom Balujevskym. Hovorili sme o otázkach spoločného záujmu aj o konvenčných silách v Európe. Sme potešení z výsledkov spoločných iniciatív. Tie zahŕňajú účasť Ruska na protiteroristickej misii NATO v Stredomorí a spoločný proti-narkotický výcvik v Afganistane.”