Americký pastor chce 11. septembra páliť Korán

zdroj: flickr, autor: Rizwan Sagar 03458650886

 „Mohlo by to ohroziť vojakov a celkové snaženie,“ cituje BBC slová generála Petraeusa. Ten zároveň dodal, že ide presne o ten druh činnosti, ktorý používa Taliban a mohol by spôsobiť vážne problémy všade, kde majú Spojené štáty „do činenia s islamskou komunitou,“ uvádza Patraeus.

Terry Jones pôsobí v malom mestečku v americkom štáte Florida ako pastor v Dove World Outreach Centre. To je známe svojimi každoročnými protiislamskými protestmi na výročie teroristického útoku. Tento rok však Jones 11. september navyše vyhlásil za Medzinárodný deň pálenia Koránu. Chce tak podľa vlastných slov vyslať veľmi jasný signál. „Je to radikálny odkaz Moslimom,  právu Šáriá, že nie sú v Spojených štátoch vítané,“ cituje jeho slová Huffington Post.  Jones je tiež autorom knihy Islam je od diabla. Cirkev, ktorá má len približne 50 prívržencov, tak môže opäť rozdúchať násilie medzi islamským a kresťanským svetom, zhodujú sa analytici.

V afganskom hlavnom meste Kábul už proti jeho plánovanej iniciatíve protestovalo približne 500 ľudí, ktorí zároveň volali heslá ako „nech žije Islam“, či „Smrť Amerike“. V Indonézii sa protestného pochodu zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí. Podľa predsedu islamskej skupiny Hizbut Tahrir v Indonézii, Rokhmata Labiba, budú Moslimovia na udalosť v prípade, že sa odohrá, určite reagovať a nedá sa predvídať, k čomu to povedie, cituje server Voice of America.

Udalosť navyše prichádza v čase, kedy v Spojených štátoch rastie napätie kvôli plánovanej výstavbe mešity a islamského centra, ktoré sa majú nachádzať dva bloky od miesta teroristického útoku v New Yorku. Obyvatelia mesta sa už v prieskume vyjadrili, že si blízkosť moslimského centra tak blízko newyorských Dvojičiek neželajú. Mnohí obyvatelia Spojených štátov si totiž útoky spájajú práve s Islamom.