Angela Merkelová prisľúbila, že NATO splní svoje záväzky

Bývalé sovietske republiky Lotyšsko, Estónsko a Litva vyjadrili obavy, že Moskva by mohla ich ruské menšiny využiť na podobnú destabilizáciu ako na východe Ukrajiny. Žiadajú o zvýšenú prítomnosť Severoatlantickej aliancie a pripomínajú piaty článok Washingtonskej zmluvy, že útok na jedného z členov aliancie je útokom proti všetkým.

„Chcem zdôrazniť, že […] článok 5 Zmluvy o NATO, povinnosť poskytnúť vzájomnú pomoc, nie je niečo, čo existuje len na papieri. Je to aj niečo, čo musí byť životaschopné,“ povedala Angela Merkelová na včerajšej návšteve lotyšskej Rigy.

Na spoločnej tlačovej konferencii s premiérkou Laimdotou Straujumovou oznámila, že Nemecko začne od 20. augusta monitorovať letový priestor nad Lotyšskom.

„Musíme to doplniť aj o ďalšie cvičenia a manévre. Iba tak dokážeme reagovať rýchlo a bez váhania,“ dodala Merkelová. Od predstaviteľov NATO očakáva, že na najbližšom summite v Cardiffe príjmu jednotnú pozíciu.

Kancelárka uviedla, že trvalé rozmiestnenie jednotiek v oblasti nenastane. NATO však posilní svoju účasť inak a bude schopné Lotyšsku ihneď pomôcť.

Premiérka Strajumová vyhlásila, že činy Ruska na Ukrajine „zásadne zmenili bezpečnostné prostredie v Európe“.

„Dôvera bola stratená. Všetci sa musíme prispôsobiť novým podmienkam a musíme dať jasnú odpoveď,“ povedala.

 Najvyšší vojenský predstaviteľ NATO Philip Breedlove už počas víkendu varoval, že ak by sa Rusko pokúsilo infiltrovať do členských krajín, aliancia zasiahne. Klauzula o vzájomnej pomoci by mohla byť aktivovaná ihneď po identifikácii agresora.

Breedlove v rozhovore pre nemecký denník Die Welt dodal, že najdôležitejšie bude čeliť fenoménu „zelených mužíčkov“, ktorí neoznačení prekračujú hranice a organizujú miestnu rusky hovoriacu menšinu.

EurActiv.sk/Reuters