Arméni masovo protestujú proti zvoleniu doterajšieho prezidenta za premiéra

Protesty proti zvoleniu bývalého prezidenta Serža Sargsyana za predsedu vlády. Jerevan, Arménsko, 16. apríl 2018. [Vahram Bagdasaryan / EPA / EFE]

Približne šesťtisíc Arménov protestovalo 16. apríla proti snahe bývalého prezidenta Serzha Sargsyana stať sa novým premiérom. V potýčkach s políciou sa zranilo niekoľko ľudí.

Podľa stoviek opozičných aktivistov, ktorí počas posledných týždňoch proti Sargsyanovi demonštrovali, sa Sargysyan snaží upevniť si v krajine svoju moc.

Post premiéra v rozsahu, v akom ho preberá doterajší prezident, doteraz v Arménsku neexistoval. V roku 2015 parlament schválil dodatok ústavy, ktorý preniesol mnohé riadiace právomoci z prezidenta na premiéra.

Mnohí Arméni už roky obviňujú vládu z korupcie a zlého riadenia hospodárstva.

Potýčky s políciou

Počet demonštrantov sa za posledné dni zvýšil na tisíce. Protestujúci zablokovali centrum Jerevanu, hlavného mesta bývalej sovietskej republiky, kde nakoniec vypukli aj ozbrojené potýčky.

Spravodajca agentúry Reuters videl najmenej troch zakrvavených demonštrantov. Miestne médiá citovali nemocničného lekára, podľa ktorého boli zranení traja policajti a jeden protestujúci.

Polícia demonštrantov varovala, že ak neopustia Námestie opery a neuvoľnia centrum mesta, použije slzný plyn a iné prostriedky na ich rozohnanie.

Silný premiér, slabý prezident

Opoziční lídri obviňujú bývalého prezidenta Sargsyana z toho, že zmenil národný politický systém tak, aby mohol zostať pri moci.

Podľa podmienok zmenenej a doplnenej ústavy, ktorá bola schválená v referende v roku 2015, sa posilnila moc premiéra a funkcia prezidenta sa stala prevažne reprezentatívnou.

V Arménsku a Azerbajdžane sa hrá o tróny

Víťazom prezidentských volieb v Azerbajdžane sa v stredu 11. apríla určite stane súčasná hlava štátu, Ilham Aliyev. Dôvodom skorších volieb sú však napäté vzťahy s Arménskom a ďalšími krajinami.

Sargsyan dlho popieral akýkoľvek úmysel stať sa premiérom. V marci však vyhlásil, že jeho vymenovanie na tento post mu umožní zdieľať jeho predchádzajúce skúseností, ktoré získal ako prezident.

Jediný kandidát

Sargsyan je kandidátom vládnucej Republikánskej strany, ktorá ho nominovala 14. apríla. Jeho kandidatúru podporuje aj strana Dashnaktsutsiun, koaličný spojenec Republikánov.

Jednoduchú väčšinu hlasov potrebnú pre svoje zvolenie by mal získať pomerne ľahko, keďže je jediným kandidátom.

Novým prezidentom sa stal jeho spojenec, Armen Sarkissian, ktorého do funkcie zvolil parlament. Bývalý premiér a veľvyslanec v Spojenom kráľovstve zložil svoj prezidentský sľub už minulý týždeň.

Parlament v utorok (17. apríla) rozhodne, či sa novým premiérom skutočne stane Sargsyan.