Asad sľubuje, že do týždňa zastaví boje

Sýrčania demonštrujú so sýrskymi vlajkami na podporu sýrskeho prezidenta Bašara Asada v Damasku 21.júna 2011. Na hlavnom námestí demonštrovali desaťtisíce ľudí. Zdroj: TASR/AP

Nový spoločný veľvyslanec OSN a Arabskej ligy Kofi Annan informoval za zatvorenými dverami Bezpečnostnú radu OSN o rokovaní so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom. Asad podľa neho prijal deadline pre stiahnutie vojsk z miest. Annan tiež odporúča OSN zriadiť pozorovateľskú misiu.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Susan Riceová informovala, že niektorí členovia Bezpečnostnej rady sa obávajú, aby Asad nevyužil posledné dni na vystupňovanie násilia.

Sýrsky prezident navyše už v minulosti niekoľkokrát prisľúbil pozastaviť násilie proti opozičným aktivistom, ale nikdy slovo nedodržal. Teraz je to však po prvýkrát, keď súhlasili Sýrčania so špecifickým dátumom.

Či Asad svoj sľub dodrží, bude závisieť aj od postoja Moskvy, hovoria západní diplomati.

Ruský minister zahraničných vecí Sergei Lavrov vyhlásil, že prvý krok musí urobiť Damask. Týmto jasne naznačil aj zmenu postoja, pretože ešte nedávno Moskva tvrdila, že boje má zastaviť súčasne sýrska armáda aj opozícia. Rusko, spolu s Čínou tiež vetovali návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady, ktorá vyzývala Asada na odstúpenie.

„Sýrska vláda musí urobiť prvý krok a začať odvolávanie armády, ako je to napísané v pláne Koffiho Annana, ktorý podporujeme,“ cituje Lavrova agentúra Interfax.

Annan , ktorý je bývalý generálny tajomník OSN, sa stretol s Asadom v Damasku 10. marca a predstavil mu svoj 6. bodový plán na ukončenie násilia. Jeho hovorca minulý týždeň potvrdil, že Asad podmienky prijal.

Prijatie podmienok potvrdil reportérom aj sýrsky veľvyslanec pri OSN Bašár Džafárí. Doplnil však, že sýrska vláda teraz očakáva to isté od opozície.

„Od pána Kofiho Annana a Bezpečnostnej rady očakávame, že rovnaký záväzok získajú aj od opozície,“ povedal a dodal „plán nebude úspešný, pokiaľ sa nezaviaže každý.“

Pozorovateľská misia

Annan pred Bezpečnostnou radou pripustil, že doteraz neprišlo v Sýrii k žiadnemu pokroku v ústupe násilia.

„Dnešný deň sa od včerajšieho ničím nelíši a ani odo dňa predtým,“ tvrdí opozičný aktivista Waleed Fares z mesta Homs, ktoré denne zažíva „bombardovanie a zabíjanie.“

Annan taktiež vyzval členov Rady bezpečnosti, aby „začali uvažovať nad zriadením pozorovateľskej misie so širokým a flexibilným mandátom,“ povedal jeden z diplomatov.

OSN plánuje vyslať v prípade zastavenia bojov monitorovaciu misiu v počte 200 až 250 neozbrojených pozorovateľov. Misia však potrebuje rezolúciu Bezpečnostnej rady.

Saudská Arábia a Katar podporujú vyzbrojenie rebelov, ale väčšina arabských a západných krajín sú proti.

Generálny sekretár NATO Anders Fogh Rasmussen zopakoval, že západní spojenci „nemajú v úmysle akokoľvek zasiahnuť do diania v Sýrii.“ Nemyslí si ani, že by niečo vyriešilo poskytnutie zbraní opozícii.

Džafárí pred podporou rebelov zo zahraničia varuje: „Ide o násilie a vyhlásenie vojny proti suverenite Sýrie,“ hovorí.

Opoziční lídri podľa vlastných vyjadrení prestanú strieľať až keď sa sýrska armáda stiahne z miest, ale Asadova vláda doteraz trvala na tom, že musí zaistiť bezpečnosť v mestských častiach.

Súhlas s vojenskou intervenciou

Podľa prieskumu YouGov, ktorý sa zrealizoval v šiestich krajinách Európy (Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Dánsko, Švédsko a Fínsko), väčšina Európanov súhlasí s vojenskou intervenciou v Sýrii.

Približne polovica z opýtaných v Dánsku, vo Švédsku, Fínsku a v Británii chcela, aby mala takáto intervencia vopred súhlas OSN. V Nemecku a vo Francúzsku malo tento názor vyše tretiny respondentov.

Najväčší odporcovia akejkoľvek vojenskej intervencie v Sýrii sú v Británii (približne štvrtina respondentov).

Podľa odhadov OSN zabili sýrski vojaci a bezpečnostné zložky za posledný rok viac ako 9 000 ľudí. Damask tvrdí, že rebeli zabili 3 000 ich vojakov a policajtov.

(EurActiv/Reuters/TASR)