Ashtonová bude riadiť mužský svet

foto: Catherine Ashtonová, zdroj: flickr, autor: European Parliament

Ženy sa objavujú len v dvoch pozíciách  – Helga Schmidt, ktorá zastávala vyššiu pozíciu v Rade EÚ (Head of the Policy Unit) a ktorá sa má stať zástupkyňou jedného z dvoch generálnych tajomníkov Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) a Claude-France Arnould, ktorá dnes šéfuje v Rade riaditeľstvu pre civilno-vojenské plánovanie (CMPD) . V ESVČ má zodpovedať za ľudské práva a demokraciu.

Pod tlakom Európskeho parlamentu  Ashtonová prisľúbila, že bude pri tvorbe ESVČ rešpektovať „komunitárny princíp“, čo v praxi znamená že viac ako 50 % jej zamestnancov má pochádzať z európskych inštitúcií – Komisie a Rady. Hoci prisľúbila, že bude pamätať aj na rodovú rovnováhu, zdôraznila, že chce nominovať len tých „najlepších a najbystrejších“.

Desať z 28 mien na zozname top pozícií v ESVČ sú ľudia, ktorí už predtým pôsobili v inštitúciách EÚ. Šesť z nich pochádza zo strednej a východnej Európy, ktoré do Únie vstúpili v roku 2004 a 2007.

Slovenský diplomat a bývalý vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine Miroslav Lajčák bude v ESVČ zastávať funkciu výkonného riaditeľa diplomatických zborov pre Rusko, Východné partnerstvo a západný Balkán (EurActiv.sk, 15.12.). Rumunský diplomat Viorel Isticioaia Budura je na rovnakej pozícii pre región Ázie. Bývalý český minister obrany a bývalý zástupca generálneho tajomník a NATO Jiří Šedivý sa stane šéfom riaditeľstva ESVČ pre civilno-vojenské plánovanie.

Najvyššie postaveným Východoeurópanom je Poliak Maciej Popowski, ktorý doteraz vykonával funkciu šéfa kabinetu predsedu Európskeho parlamentu Jerzyho Buzeka. V ESVČ sa má stať zástupcom  generálneho tajomníka pre medzi-inštitucionálne otázky. Litovský diplomat Vygaudas Ušackas má byť špeciálnym predstaviteľom EÚ v Afganistane a bývalý bulharský premiér Filip Dimitrov bude zastupovať Úniu ako veľvyslanec v Gruzínsku.

O región Blízkeho východu a Severnej Afriky sa bude v rámci štruktúry ESVČ starať Francúz Hugues Mingarelli, ktorý doteraz pôsobil ako Zástupca generálneho riaditeľa pre DG Relex Európskej komisie (vonkajšie vzťahy). Afriku dostane na starosti Brit, bývalý veľvyslanec v Ghane, Nicholas Westcott.

Medzi pozoruhodnejšími personálnymi zmenami je menovanie Ilkka Salmiho, šefa fínskej informačnej  služby na post šéfa európskej tajnej služby Situational Centre (SitCen). Doteraz SitCen operoval pod patronátom Rady ministrov, po novom prechádza pod ESVČ:

Švédske ministerstvo zahraničia už oznámilo menovanie veľvyslanca Olofa Skooga za predsedu Politického a bezpečnostného výboru ESVČ. Skoog už tento výbor viedol počas švédskeho predsedníctva v druhej polovici roka 2009 a bol zástupcom Švédska v tomto výbore počas posledných troch rokov. Predtým bol generálnym riaditeľom pre politické záležitosti na švédskom ministerstve zahraničných vecí.

Ostatné miesta sú obsadené nasledovne:

Talian Agostino Miozzo (bývalý riaditeľ medzinárodných vzťahov a dobrovoľníctva v talianskej službe civilnej obrany) bude Riaditeľom pre reakcie na krízy.

Holanďan Ton Van Osch bude šéfom Vojenského štábu EÚ

Holanďan Kees jan René Klompenhouwer bude riadiť Spôsobilosti pre civilné plánovanie a riadenie (Civilian Planning and Conduct Capability, CPCC)

Švéd generál Hakan Syrén bude viesť vojenský výbor EÚ


Predbežnú grafickú štruktúru ESVČ spolu s personálnym obsadením nájdete na tejto linke