Ashtonová dala prednosť Ukrajine pred Malorkou

Barónka Catherine Ashton

Išlo o prvé stretnutie ministrov obrany odkedy sa Catherine Ashton ujala funkcie vysokej predstaviteľky pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Stretnutia v španielskom meste Palma de Mallorca sa zúčastnil aj generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. 

„Je zaujímavé, že dnes ráno na prvom stretnutí ministrov obrany po vstupe Lisabonskej zmluvy do platnosti, kde sme hovorili o vzťahoch medzi EÚ a NATO, tu bol generálny tajomník NATO ale nie vysoká predstaviteľka“, povedal francúzsky minister obrany Herve Morine na neformálnom stretnutí Rady.

Catherine Ashtonová sa vo štvrtok namiesto toho zúčastnila inaugurácie nového ukrajinského prezidenta Viktora Janukoviča. Jej tím toto rozhodnutie nijako nekomentoval.

Už od svojho menovania čelí Catehrine Ashtonová kritike pri rôznych príležitostiach, napríklad za pomalú reakciu na zemetrasenie na Haiti.

Francúzske média citovali minulý mesiac aj francúzskeho komisára pre vnútorný trh Michela Barniera, ktorý sa mal na adresu Ashtonovej vyjadriť kriticky. Francúzske médiá ako také jej tiež nie sú príliš naklonené. Barnier neskôr vyhlásil, že má v Ashtonovú dôveru.

Tento týždeň sa Ashtonová ocitla pod tlakom za nomináciu nového veľvyslanca dvadsaťsedmičky vo Washingtone. Členské štáty majú pocit, že pri takejto voľbe mali prebiehať intenzívne konzultácie. Portugalec Joao Vale de Almeida, ktorý nahradí v USA bývalého írskeho premiéra Johna Brutona je blízkym spolupracovníkom José Manuela Barrosa.

Francúzsko je fanúšikom posilnenia európskej obrany, zatiaľ čo Británia má skôr rezervovanejší prístup a dôraz kladie na Severoatlantickú alianciu. Členmi NATO je 21 z 27 členských krajín EÚ.

EurActiv/Reuters