Ashtonová nepríde na Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu

Barónka Catherine Ashton

Organizátor v poradí už 46. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie diplomat Wolfgang Ischinger predstavil minulý týždeň agendu najprestížnejšieho podujatia bezpečnostnej politiky, na ktorom sa v dňoch 5 až 7. februára zíde viac ako 300 expertov, politikov a top diplomatov z celého sveta.

Už tradične sú v centre pozornosti stretnutia transatlantické vzťahy a európska bezpečnosť. „Tieto otázky môžeme dnes zmysluplne zodpovedať len ak zapojíme do diskusie Áziu a predovšetkým Čínu,“ povedal uplynulý štvrtok v Berlíne Ischinger.

Po prvýkrát sa konferencie zúčastní aj zástupca čínskej vlády. Minister zahraničia Jang Jiechi bude mať v piatok na konferencii otváraciu reč. Hostiteľské Nemecko budú zastupovať minister zahraničia Guido Westerwelle a minister obrany Karl-Theodor zu Guttenberg.

Solana príde, Ashtonová nie

Mníchov by bol ideálnym miestom pre vystúpenie alebo aspoň účasť novej vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Na rozdiel od Javiera Solanu, ktorý podobne ako po minulé roky na konferenciu príde, šéfka európskej diplomacie pozvanie odmietla, informoval Ischinger. Stalo sa tak napriek tomu, že sa o jej účasť podľa vlastných slov „mimoriadne usiloval“.

Jej neúčasť odmietol komentovať. Poukázal ale na to, že Ashtonovú musí definitívne vo funkcii potvrdiť hlasovanie Európskeho parlamentu (o novej Európskej komisii) 9. februára. Oficiálne tak v úrade podpredsedníčky EK bude až 10. februára. Ischinger poukázal na to, že niektorí členovia EK z rešpektu pred hlasovaním Parlamentu nechcú stále verejne vystupovať a radšej sa držia v pozadí.

Ashtonovú už ale mnohí ostro kritizovali za to, že nevycestovala na Haiti bezprostredne po ničivom zemetrasení, čo mnohí považovali za žiaduce gesto európskej solidarity so skúšanou krajinou.

Kríza vo vzťahoch : Rusko, Nato, EU

Kľúčovou témou podujatia je nová európska bezpečnostná architektúra. Okrem kľúčového prejavu generálneho tajomníka NATO Andersa Fogh Rasmussena, očakáva Ischinger definíciu ruských bezpečnostných záujmov od ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova.

Ruskú vládu bude zastupovať aj „štamgast“ Mníchovskej konferencie, podpredseda vlády a dlhoročný minister obrany Ruskej federácie Sergej Ivanov, ktorý je známy svojimi provokujúcimi vyjadreniami.

Zapojenie Ruska je „pre európsku bezpečnostnú architektúru jedna z centrálnych otázok“, myslí si Ischinger pričom politicko-bezpečnostný vzťah medzi NATO, EÚ a Ruskom podľa neho „ešte nie je definovaný“. „Európska bezpečnostná architektúra ešte nenašla svoju konečnú podobu“.

Ruskí diplomati a experti ale charakterizujú rozdielne postoje Ruska, EÚ a NATO konkrétnejšie: „Studená vojna sa ešte neskončila“, povedal Sergej Karaganov, prezident Ruskej rady pre zahraničnú a obrannú politiku na podujatí Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku (GDAP) 15. decembra 2009.

Ruský veľvyslanec pri NATO Dmitrij Rogozin hádže zase vinu za problémy na východoeurópske štáty EÚ a približovanie Ukrajiny k NATO definuje ako neprijateľné pre Rusko. „Je pre nás neakceptovateľné, aby sa Ukrajina stala členom pre Rusko cudzieho vojenského spolku“, povedal Rogozin 5. novembra 2009.

V sobotu sa rozhovory sústredia otázku jadrových zbraní a na medzinárodný režim nešírenia a odzbrojenia. Popri tom by malo diskutovať i o Blízkom východe. K tomuto tematickému celku očakáva Ischinger „vysokopostaveného zástupcu Izraela“ a turecký minister zahraničných vecí Ahment Davutoglu.

Žiadna zábava

Svoju úlohu ako organizátora vidí Wolfgang Ischinger nasledovne: „Nebudem žiadnym politicko-bezpečnostným zabávačom. Nechcem aby prominenti predniesli reči, na ktoré o deň neskôr zabudnú. Musíme konať. Teraz“.