Asociačná dohoda s Ukrajinou je do roku 2015 nereálna

zdroj mzv.sk

Na konferencii vystúpil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Vyzval, aby sa EÚ nestrácala vo svojich vnútorných problémoch, ale hrala aktívnu rolu aj mimo Únie. „Je to náš záujem a zodpovednosť,“ povedal.

Nástrojom na takúto rolu je politika východného partnerstva. Tá  prináša pre Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajinu perspektívu dohôd o voľnom obchode, finančnej pomoci, pomoci pri zabezpečení energetickej bezpečnosti a bezvízového cestovania do EÚ.

„Východné partnerstvo je dlhodobý projekt s otvoreným koncom. To neznamená, že automaticky vedie k členstvu v EÚ, ale zároveň túto možnosť ani nevylučuje,“ vyhlásil Lajčák a dodal, že záleží na samotných krajinách, či bude „náhradou za rozširovanie, alebo cestou k rozširovaniu“.

Andrij Jermolajev, riaditeľ ukrajinského Národného inštitútu pre strategické štúdie vidí ako problém jednotný prístup ku krajinám východného partnerstva. Tvrdí, že každá krajina má svoje vlastné špecifiká.

Zároveň uznáva, že Východné partnerstvo prinieslo zintenzívnenie politického dialógu a  ekonomickej spolupráce.

Voľby boli testom

Koncom októbra sa uskutočnili na Ukrajine parlamentné voľby, v ktorých zvíťazila Strana regiónov súčasného prezidenta Viktora Janukovyča. Znepokojenie však vyvolala kritika Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá spochybnila spravodlivosť volieb.

„Ukrajina sa usilovala v uplynulých rokoch urobiť pokroky v demokratizácii, avšak v poslednom čase sme svedkami niektorých regresívnych tendencií,“ povedal slovenský minister zahraničných vecí.  

Lajčák si myslí, že osud Ukrajiny ovplyvňuje aj životy našich občanov. „Ukrajina je našim susedom s veľkým potenciálom ekonomickej spolupráce,“ vysvetľuje. Dodáva však že realita je trochu iná. Obchod s Rakúskom, ktorého populácia je len šestinová v porovnaní s Ukrajinou, je päťkrát väčší.

Podľa poľského experta Grzegorza Gromadzkiho boli parlamentné voľby pre Ukrajinu testom, v ktorom zlyhala. Ďalšou skúškou budú prezidentské voľby v roku 2015.

 „Keďže je to krajina s prezidentským systémom, tieto voľby budú rozhodujúce pre budúcnosť krajiny,“ myslí si. Dovtedy je podľa neho nerealistické, že by podpísali Asociačnú dohodu. „Nasledujúce dva roky sú žiaľ pre Ukrajinu stratené,“ dodáva.

„Živý mŕtvy“

Niečo podobné tvrdí aj Kai-Olaf Lang, riaditeľ výskumnej diviízie v Nemeckom inštitúte pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti. Asociačná dohoda sa podľa neho stane „živým mŕtvym“ a bude sa čakať, čo sa stane v najbližších prezidentských voľbách.

Lajčák upozornil, že politika východného partnerstva je založená na kondicionalitách. „Od Ukrajiny sa očakáva, že sa vyrieši prípady selektívnej spravodlivosti. Životne dôležitou pre podpísanie asociačnej dohody je viditeľný pokrok v budovaní právneho štátu,“ vyhlásil.

Jermolajev z Ukrajiny pripúšťa, že sa nenaučili žiť demokraticky. Dodáva však, že v krajine rastie pesimizmus a radikalizmus a „dvojročný odklad tomu nepomôže“. Príležitosť vidí v možnosti predsedať OBSE.

Asociačná dohoda je vzťah s Ukrajinou veľmi dôležitá.  „EÚ a Ukrajina si nikdy neboli tak blízke ako teraz. Nikdy nebolo na stole to, čo tam je teraz,“ myslí si Lang a dodáva, že dohoda bude mať dopad na celú politiku východného partnerstva.

Hovorí sa o tom, že EÚ by mohla Ukrajinu stratiť. Putin by ju rád videl v Colnej únii, ktorú zatiaľ tvorí Rusko, Bielorusko a Kazachstan. Lang to považuje takúto alternatívu smerovania za mýtus.

Súhlasí s ním aj Jermolajev. Integrácia s Colnou úniou je pre Ukrajinu na rozdiel od európskej integrácie prvoplánová, myslí si. Socioekonomické prieskumy naznačujú európske smerovanie.