Asociačná dohoda s Ukrajinou má zelenú

Zdroj: Európska rada

V ukrajinskom parlamente návrh podporilo 355 poslancov, pričom minimálna hranica bola 226 hlasov. Prezident Petro Porošenko podpísal dokument ihneď po jeho ratifikácii Verchovnou radou a vyzval vládu, aby do stredy tohto týždňa pripravila návrh implementácie dohody, napísala agentúra RIA Novosti.

Politickú časť asociačnej dohody podpísali strany v marci – po zosadení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Súčasný prezident Porošenko podporil ekonomickú časť dohody v júni.

Dnešná ratifikácia asociačnej dohody parlamentmi Ukrajiny a Európskej únie je prvým krokom k členstvu Kyjeva v EÚ, vyhlásil prezident Porošenko.

„Od druhej svetovej vojny ani jedna krajina nezaplatila takú vysokú cenu za právo stať sa európskou,“ povedal Porošenko pred poslancami Verchovnej rady. Jeho prejav prostredníctvom videoprenosu sledovali aj poslanci v Európskom parlamente v Štrasburgu.

„Povedzte mi, prosím, kto sa po tomto odváži zatvoriť Ukrajine dvere do Európy? Kto bude proti potenciálnemu členstvu (Ukrajiny) v EÚ, k čomu sme dnes urobili prvý, ale najrozhodnejší krok?" pýtal sa Porošenko.

Európsky parlament podporil asociačnú dohodu tiež veľkou väčšinou. V EÚ ju ale ešte čaká ratifikácia vo všetkých členských štátoch. Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz označil ratifikáciu za „historickú“ chvíľu a „okamih slávy“ pre demokraciu.

„Dnešná ratifikácia asociačnej dohody je symbolickým a historicky dôležitým krokom vo vzťahoch EÚ a Ukrajinou. Je to krok správnym smerom. EÚ má dlhodobo jasnú politiku voči Ukrajine založenú na rešpektovaní jej slobodných a suverénnych rozhodnutí. Asociačná dohoda je výsledkom dlhodobého procesu rokovaní, potvrdzujúcich túto politiku," uviedol slovenský europoslanec a člen výboru EP pre zahraničné veci Eduard Kukan (SDKÚ-DS)

„Argumenty, ktoré zaznievajú proti ratifikácii tejto dohody, považujem za scestné, nepresné, a sú často výsledkom ruskej propagandy,“ upozornil.

Podľa jeho slov má EÚ záujem na tom, aby bola Ukrajina jej partnerom – a to ako obchodným, tak aj politickým. „Dnešnou ratifikáciou vysielame signál, že chceme tento cieľ dosiahnuť,“ spresnil poslanec.

Odklad

Rusko dalo jasne najavo, že ratifikácia asociačnej dohody medzi Ukrajinou a EÚ by mohla vyvolať veľkú ekonomickú vojnu. Aj preto sa Kyjev rozhodol pre odklad plnenia obchodnej časti asociačnej dohody. Uviedol to včera v Štrasburgu eurokomisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle.

Füle v rámci rozpravy v pléne EP pripomenul, že ruské jednotky sú prítomné na Ukrajine. Ruská strana podľa neho dala jasne najavo, že len čo asociačnú dohodu ratifikuje ukrajinský parlament, Moskva okamžite prijme hospodárske obmedzenia.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy v spoločnom vyhlásení pripomenuli, že na základe výsledkov trojstranných rokovaní z 12. septembra medzi predstaviteľmi EÚ, Ukrajiny a Ruska o vykonávaní dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Ukrajinou, Komisia navrhla členským štátom odklad dočasného uplatňovania ustanovení súvisiacich s dohodou o voľnom obchode do 31. decembra 2015. Zároveň navrhla ďalšie uplatňovanie autonómnych obchodných opatrení EÚ v prospech Ukrajiny.

Na druhej strane sa Rusko zaviazalo, že aj naďalej bude platiť preferenčný režim s Ukrajinou. Všetky tri strany sa dohodli, že konzultácie budú pokračovať a budú súčasťou celkového mierového procesu na Ukrajine, pri rešpektovaní územnej celistvosti Ukrajiny a jej práva rozhodnúť o vlastnom osude.

USA: Rusko platí

Americké ministerstvo zahraničných vecí blahoželalo Ukrajine k schváleniu dohody.

"Toto je tá asociačná dohoda, ktorá zapríčinila, že Rusko toto všetko začalo," povedala námestníčka hovorcu Maria Harfová v súvislosti s niekoľko mesiacov trvajúcim občianskym konfliktom na Ukrajine. "Nielenže je (dohoda) ratifikovaná zo strany Ukrajiny, ale Rusko je od zvyšku sveta izolované," dodala.

Harfová zároveň ocenila zákon prijatý ukrajinským parlamentom o udelení osobitného samosprávneho režimu niektorým častiam Doneckej a Luhanskej oblasti. „Toto sľuboval prezident (Petro) Porošenko od nástupu do funkcie… Je to znak toho, že Ukrajina plní sľuby dané svojmu ľudu,“ uviedla Harfová.

Prudký pokles hodnoty ruského rubľa je priamym výsledkom amerických a európskych sankcií uvalených na Rusko za inváziu na Ukrajinu, uviedol zároveň v utorok podľa agentúry Reuters Biely dom.

Rubeľ v utorok klesol na rekordne nízke hodnoty. „Je to dôkaz, že Rusko platí cenu“ za agresiu na východe Ukrajiny, povedal hovorca Bieleho domu Josh Earnets novinárom na palube Air Force One, ktorým prezident Barack Obama letel do Atlanty.

EurActiv.sk / TASR