Avramopoulos: Za 10 dní sa môže Schengen rozpadnúť

Dimitris Avramopoulos, (zdroj: Rada EÚ)

„V nasledujúcich 10 dňoch potrebujeme konkrétne a jasné výsledky. Inak hrozí, že sa celý systém úplne rozpadne,“ varoval po skončení včerajšej Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos.

Viacerým krajinám pozdĺž tzv. balkánskej migračnej trasy dochádza trpezlivosť s prílevom migrantov do Európy a chystajú vlastné opatrenia na zastavenie osôb, ktoré sa nekvalifikujú pre udelenie azylu. Krajiny Vyšehradskej skupiny a najnovšie i Rakúsko viedli separátne rokovanie so štátmi západného Balkánu.

Pre ďalšie fungovanie schengenských hraníc bude podľa Avramopoulosa rozhodujúci chystaný summit Európskej rady, ktorý sa uskutoční 7. marca. Na ňom hlavy štátov zhodnotia akčný plán EÚ-Turecko. Hrozí, že negatívny výsledok podnieti členské štáty EÚ uzatvárať hranice.

Komisár včera opätovne vyzval na spoločné riešenia: „My všetci nesieme zodpovednosť za to, aby sme zvýšili naše úsilie o uplatnenie dohodnutých európskych riešení. Niet času na nekoordinované akcie.“

Okrem silných vyhlásení priniesla Rada EÚ aj 2 konkrétne kroky. Ministri prijali návrh Komisie, aby sa z bezpečnostných dôvodov kontroloval každý, kto prekročí hranice EÚ. Toto opatrenie sa bude týkať aj tých, čo úniu opúšťajú, vrátane jej občanov.

Holandské predsedníctvo Rady sa tiež zaviazalo, že do konca júna presadí dohodu o vybudovaní Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže.

Napätá atmosféra

Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák včera pre TASR uviedol, že na Rade EÚ prvýkrát zažil, aby si ministri „skákali do reči“.

„Všetci navrhujú, aby sme postupovali striktnejšie a asi sa podarilo vyvolať tlak na Grécko. EÚ je ochotnejšia lepšie ustrážiť grécko-tureckú hranicu, ale bohužiaľ úspech rokovaní medzi Gréckom a Tureckom závisí aj od postoja Atén,“ komentoval minister, ktorého sklamala neúčasť tureckej delegácie.

Slovensko aj po minulotýždňovej Európskej rade presadzuje plán B, ktorý počíta so sprísnením režimu na hraniciach na sever od Grécka. Plán B mal podľa Kaliňáka za následok rozhorčenie Grécka, ktoré si však nevie a nechce chrániť hranice a požaduje solidaritu.