Balkán ako potenciálne „hniezdo terorizmu“

 

Krátka správa

Moslimská komunita v Bosne a Hercegovine je vystavená islamistickým skupinám usilujúcich o nábor nových teroristov. Západný Balkán sa tak môže stať základňou pre teroristické útoky namierené proti EÚ.

V správe tajných služieb sa píše, že „Arabi sú pre svoj výzor príliš nápadní a to im sťažuje prácu“. Preto sa teroristi zameriavajú na získanie nearabských sympatizantov, tzv. „bielych moslimov“. Toto kritérium perfektne spĺňajú bosenskí moslimovia: sú pôvodom etnickí Slovania, ktorí vyznávajú islam, a preto sa môžu ľahko zamiešať do európskej spoločnosti a nevyvolávať žiadne podozrenie. Závery tajných služieb potvrdzuje zatknutie troch osôb podozrivých z plánovania samovražedných teroristických útokov, ktoré sa odohralo v utorok 18. apríla v Sarajeve. Dvaja zatknutí sú pôvodom z Bosny a cieľom ich plánovaného útoku mali byť veľvyslanectvá EÚ na Balkáne.

Mladí moslimovia sú vďačným terčom teroristov: v regióne je vysoká nezamestnanosť, ľahká dostupnosť zbraní a uľahčujúcim faktorom je aj prepustnosť hraníc v koridore Afganistan-Turecko-Albánsko-Kosovo.

Pri odhaľovaní terorizmu Bosna spolupracuje s FBI, CIA, Scotland Yardom a s inými spravodajskými službami. Vo februári tohto roku prijala rozsiahle opatrenia, ktorých zámerom je preveriť všetky prípady udelenia občianstva cudzincom od roku 1992. Zároveň prisľúbila, že tých, u ktorých sa objaví podozrenie na spojenie s terorizmom, z krajiny deportuje.

V správe sa konštatuje, že začiatky náboru teroristov siahajú až do roku 1991 a po septembrových útokoch na USA zosilneli. Bosna je živnou pôdou pre teroristov. V rokoch 1992-1995, keď sa v krajine bojovalo, prúdili do oblasti tisícky islamských bojovníkov, aby vo vojne podporili etnických Moslimov. Mnohí z nich krajinu po skončení vojny neopustili. Humanitárna pomoc, ktorá prichádzala do vojnou zničenej oblasti z Blízkeho východu, umožnila vybudovať kultúrne centrá na šírenie radikálnych islamských myšlienok. Ako príklad ich zneužitia na teroristické účely možno spomenúť prípad alžírskeho militanta, ktorý využil islamské kultúrne organizácie v Chorvátsku na neskoršie útoky proti Frnacúzsku.

Stabilita a bezpečnosť na Balkáne je jednou z priorít EÚ. Medzinárodného administrátora OSN, ktorý pôsobí v Bosne na základe Daytonských mierových zmĺúv, by mal po jeho odchode v roku 2007 nahradiť osobitný predstaviteľ EÚ, avšak s omnoho menšími právomocami.