Balkán je späť v pozornosti špičiek EÚ. Zafungovala žiarlivosť

Západný Balkán

Európska rada, 9. marec 2017, zdroj: European Council

„Západný Balkán má nespochybniteľnú európsku perspektívu,“ hovorí dnes predseda Európskej komisie Jean-Claude Jucnker. Bolo to pritom jeho vyhlásenie spred dvoch rokov, ktoré podľa mnohých oslabila pozíciu EÚ v tomto regióne.

Keď sa ujímal úradu, Juncker vyhlásil, že najbližších 5 rokov sa EÚ o žiadnu krajinu nerozšíri. Z hľadiska technického a faktického sa tomu nedá čo vyčítať, keďže krajiny sú ďaleko od plnenia formálnych požiadaviek, v regióne si to ale vyložili aj ako politický odkaz.

Keď Európa odíde, vracia sa nacionalizmus

Reformné snaženie v regióne do značnej miery zamrzlo, politická situácia je nestabilná a etnické napätie rastie.

„Keď Európa odíde, vracia sa nacionalizmus,“ hovorí grécky tieňový minister zahraničia George Koumoutsakos zo strany Nová Demokracia pre EurActiv.com.

„Po 20 rokoch relatívneho pokoja v regióne, sa balkánski démoni vracajú,“ dodáva iný, nemenovaný zdroj.

Veľká Británia včera na schôdzke lídrov EÚ oznámila, že plánuje budúci rok hostiť summit venovaný Západnému Balkánu. Tento rok sa podobný koná v júli, v Terste.

„Vo svetle údajného pokusu o štátny prevrat v Čiernej Hore, chcem vyzvať (EÚ), aby sme robili viac proti destabilizujúcim ruským dezinformačným snahám,“ povedal britská premiérka Theresa Mayová.

Tam, kde Komisia a iné krajiny hovoria o európskej perspektíve, Mayová hovorí o „zvyšovaní viditeľnosti záväzku Západu“ voči regiónu.

Vláda v Čiernej Hore minulý rok oznámila, že zmarila pokus o štátny prevrat. Podľa ich informácií mali srbskí občania s napojením na Rusko 16. októbra plánovať okrem iného atentát na čiernohorského premiéra Mila Djukanoviča.

Čierna Hora dúfa, že sa čoskoro stane členom NATO, čo Rusko vníma ako provokáciu. Macedónsko sa zase dlhodobo zmieta v politickej kríze a napätie medzi Srbskom a Kosovom je vysoké.

Rusko sa snaží využívať svoje historické väzby k regiónu a vystupuje proti približovaniu sa jednotlivých krajín k EÚ.

Európska perspektíva na papieri

„Chcem, aby lídri znovu potvrdili európsku perspektívu pre západný Balkán,“ povedal pred summitom predseda Európskej rady Donald Tusk. Do záverov schôdzky (ktoré, boli prijaté len 27 krajinami bez Poľska) sa nakoniec zmienka o „jednoznačnej podpore“ európskej perspektívy dostala.

Dôležitosť európskej angažovanosti v regióne zdôrazňuje maltský europoslanec Simon Busuttil.

Nehovorí, že krajiny majú do EÚ vstúpiť zajtra, no tvrdí, že by sa EÚ k nim nemala správať spôsobom, akým rieši svoje vzťahy s tretími krajinami. Mala by ukázať, že jej naozaj záleží, dostať tieto krajiny bližšie k EÚ. „Ak to neurobí, potom by sme nemali byť prekvapení,  že iné krajiny to urobia. A tu mám na mysli Rusko.“

Únia je však aj vnútorne rozorvaná. Diplomatický zdroj pre EurActiv.com povedal, že skutočný problém nastane, keď krajiny ukončia prístupové rokovania. „Šanca na ratifikáciu prístupových zmlúv v krajinách ako je Holandsko či Francúzsko je veľmi malá.“