Barma: EP požaduje sankcie

Krátka správa

Miestni budhistickí mnísi sa postavili na čelo masívnej vlny pokojných demonštrácií proti represívnej vojenskej junte v Barme (Mjanmar) a žiadajú slobodu opozičnej političky Aung San Su Ťij, ako aj ostatných politických väzňov. Barmské ozbrojené sily však na pokojných demonštrantov brutálne zaútočili a v budhistických kláštoroch zadržali stovky mníchov. Podľa agentúrnych správ zahynuli počas zásahu aspoň traja ľudia.

Európsky parlament na situáciu okamžite zareagoval schválením uznesenia, v ktorom dôrazne odsudzuje použitie násilia, žiada jeho okamžité zastavenie, a vyzýva orgány v Barme, aby uznali legitimitu vznesených požiadaviek. Uznesenie tiež volá po medzinárodnej zdravotnej pomoci pre zranených a prepustení všetkých zadržaných demonštrantov, ako aj politických väzňov. Poslanci požadovali ekonomické sankcie voči Barme a vyzvali Čínu na podporu vyhlásenia OSN odsudzujúceho spomínané násilnosti.

Poslanci vyjadrili podporu „odvážnemu postupu barmských mníchov a desiatok tisícov ďalších pokojných demonštrantov pri konfrontácii nedemokratického a utláčateľského režimu“.

Za prítomnosti čínskej parlamentnej delegácie, sediacej počas hlasovania EP na tribúne pre hostí, sa poslanci rozhodli vyslať cielené posolstvo vláde ich krajiny. V rezolúcii preto vyzvali Čínu (ale aj Rusko), aby plne podporili vyhlásenie OSN odsudzujúce použitie násilia voči barmským demonštrantom.

Čína je jednou z mála krajín naklonených mjanmarskej vojenskej junte, s ktorou udržiava čulé obchodné styky. Včera Čína síce ráznejšie vyzvala barmský režim na zdržanlivosť, odmieta však spolu s Ruskom sankcie a neodsúdila ani zásahy pri ktorých zahynuli ľudia. Rusko označilo vývoj v krajine za vnútornú záležitosť, neohrozujúcu regionálnu ani medzinárodnú bezpečnosť.

Bezpečnostnú radu OSN poslanci vyzvali, aby bezodkladne riešila situáciu v tejto krajine a splnomocnila generálneho tajomníka OSN na prijatie potrebných opatrení s cieľom umožniť národné zmierenie a prechod k demokracii.

Radu EÚ schválené uznesenie vyzýva, aby úzko spolupracovala s USA, krajinami ASEAN-u a ďalšími členmi medzinárodného spoločenstva s cieľom pripraviť koordinovaný balík dodatočných opatrení, ktoré by sa mohli uplatniť proti barmskému režimu (vrátane zavedenia cielených hospodárskych sankcií). V súčasnosti EÚ voči Barme uplatňuje cestovný zákaz pre barmských vodcov, embargo na zbrane a na vojenskú spoluprácu, nie však ekonomické sankcie.

Europoslanci tiež vyzývajú Komisiu, aby v rámci nástroja pre demokraciu a ľudské práva uvoľnila prostriedky na aktívnu podporu prodemokraticky orientovaného hnutia a mimovládnych organizácií v Barme.