Barroso Obamovi: Spolu to zvládneme lepšie

foto: predseda Komisie José Manuel Barroso, zdroj: TASR/AP

Najvyššie stretnutie EÚ- Spojené štáty potrvá dve hodiny a zúčastnia sa ho aj prezident EÚ a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, či predseda Komisie José Manuel Barroso. Na požiadanie americkej strany sa uskutoční počas summitu NATO v portugalskom hlavnom meste, ktorý bude v dňoch 19. a 20. novembra. Očakáva sa, že jeho hlavnou témou bude vojna v Afganistane.

„Elegantne a dobrotivo sme akceptovali myšlienku summitu (medzi EÚ a USA), v Lisabone, lebo Spojené štáty nástojili,“ povedal diplomatický predstaviteľ. Európska únia sa tak zmierila s tým, že pôjde o kratšie stretnutie ako by sa nemalo vôbec uskutočniť- čo sa stalo v máji tohto roku, kedy Barack Obama odvolal stretnutie EÚ- USA.

G20 a klimatické zmeny

Predpokladá sa, že lídri EÚ sa zamerajú na oblasti, kde by mohli mať spolu so svojimi transatlantickými partnermi v prípade užšej spolupráce väčší dopad, potvrdili diplomati. Počas krátkeho času, ktorý budú mať obe strany k dispozícii, sa tak reč pravdepodobne zvrtne na dva „zdieľané ciele“.

Ako prvé si partneri vymenia informácie o politických ťažkostiach, ktorým v súčasnosti obe strany čelia. Európsku úniu bude v tomto prípade zaujímať najmä Obamova ambiciózna zahraničná agenda vzhľadom na porážku v novembrových voľbách do Kongresu, kde sa Demokratickej strane nepodarilo si zabezpečiť väčšinu v Snemovni reprezentantov a len tak- tak si udržala prevahu v Senáte. „Predtým ako dospejete k pochopeniu sa musíte dostať k všetkým nedorozumeniam,“ povedal k tomu európsky diplomat.  

Druhým cieľom bude identifikovať „viac situácií, kde by mohli vyhrať obe strany v transatlantickej dimenzii“, ktoré nie sú dostatočne preskúmané, uviedli diplomatické zdroje.

Očakáva sa, že traja lídri sa tiež dotknú tém súvisiacich s nedávnym stretnutím G20 v juhokórejskom Seoule, stretnutia NATO deň predtým (keďže summit sa uskutoční 20. novembra a stretnutie NATO začne už 19. novembra), či klimatickej konferencie v Kankúne, ku ktorej zahájeniu dôjde už o niekoľko dní nato (29. novembra). Hlavnou otázkou bude ako môžu transatlantickí spojenci lepšie čeliť výzvam spojeným s prestavbou svetového hospodárstva, klimatickými zmenami, či zvyšovaním globálnej bezpečnosti. „Stretnutie G20 bolo zaujímavé nielen tými niekoľkými vecami, ktoré sa stali, ale aj tými mnohými, ktoré sa neudiali. Lídri si možno budú chcieť porovnať poznámky a diskutovať o tom ako môžu agendu posunúť o niečo ďalej,“ uviedol diplomatický zdroj.

Čo sa summitu v Mexiku týka, bude EÚ zaujímať to, „kde Američania stoja, ako ďaleko môžu zájsť a s akým postojom idú do Kankúnu.“

Záležitosti hospodárstva a energetiky

Tento piatok (19. novembra) sa zároveň uskutočí energetická rada EÚ- Spojené štáty, ktorej sa zúčastnia šéfka Únie pre zahraničie Catherine Ashton, ministerka zahraničných vecí Hillary Clinton a eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger.

Cieľom stretnutia je preskúmať oblasti, kde by mohli EÚ a USA spolupracovať- napríklad v zelených technológiách, zelených štandardoch, či pri vytváraní zelených pracovných miest. „Ak chcú Európania a Američania ostať vo vedení pri vytváraní alternatívnych zdrojov energie, vytváraní spoločných štandardov a noriem, technológií spojených s klimatickými zmenami, musia spolupracovať. Nie je to ľahká hra, pretože regulátori na oboch stranách vždy hovoria, že ich systému sú najlepšie,“ uviedli diplomati.

Európska a americká strana zároveň pravdepodobne preskúmajú možnosti ako oživiť transatlantickú hospodársku radu, ktorá vznikla ešte za čias Bushovej administratívy, ale nebola veľmi aktívna. Oba celky sa tiež pokúsia o prehĺbenie spolupráce v oblasti kybernetickej a sieťovej bezpečnosti. Výsledkom stretnutia by podľa očakávaní malo byť aj vytvorenie pracovnej skupiny na bilaterálnej báze.

Ďalšie kroky

  • 19. až 20. novembra: summit NATO v Lisabone
  • 19. november: stretnutie Energetickej rady EÚ- Spojené štáty
  • 20. november: summit EÚ- USA