Barroso: Vzťah medzi EÚ a USA nenapĺňa svoj potenciál

foto: José Manuel Barroso, zdroj: Flickr, autor: World Economic Forum

Vzťah medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou v poslednej dobe narušili najmä rozdielne názory na to, ako si poradiť s globálnou hospodárskou krízou, klimatickými zmenami, či ako zreformovať obchod a finančný systém. Napriek tomu je však škoda nevyužívať naplno možnosti spolupráce, uvádza Barroso v rozhovore pre britský denník Times.

„Transatlantické vzťahy nedosahujú svoj potenciál. Myslím, že by sme mali robiť viac vecí spolu. Máme na to podmienky ako nikdy predtým a bola by škoda, kedy sme túto príležitosť nevyužili,“ cituje jeho slová britský denník Telegraph. Spojeným štátom tak podľa neho hrozí, že si „nechajú ujsť príležitosť“ v podobe Európy.

Americkí predstavitelia ale vzťahy medzi oboma blokmi obhajujú a podľa nich je problém skôr v tom, že po zvolení Baracka Obamu za prezidenta Spojených štátov „boli očakávania pravdepodobne príliš vysoké a nebolo možné ich splniť, keď sa pozriete na to, aká bola európska odpoveď na voľby“. Naznačujú tým, že podľa nich mala Únia od novej americkej vlády príliš vysoké očakávania.

Hugo Brady z Centra pre európsku reformu k tomu povedal: „Obama bol vždy preceňovaný ako symbol (zmeny), lebo zahraničná politika Spojených štátov sa obvykle nemení. USA nechápe potrebu EÚ, aby bol každý prítomný za rokovacím stolom. Príde im rovnako frustrujúca ako mini OSN, kde chcú ľudia hovoriť o dobrých veciach, ktoré spravili,“ uvádza Telegraph.

Washington však argumentuje nedostatkom komunikácie so svojimi európskymi partnermi v kľúčových otázkach tým, že „nevedia, komu zavolať“, lebo EÚ stále chýba „jasný aparát pre oblasť medzinárodných vzťahov.

Šéf washingtonského think- tanku s názvom Rada pre zahraničné vzťahy  Richard Haas novinárom priamo povedal, že po vymenovaní Hermana Van Rompuya za prezidenta EÚ a Catherine Ashton za šéfku pre zahraničie Únii chýba postava, s ktorou by Spojené štáty rokovali. „Európa vytvorila tieto posty, aby hovorila za spoločestvo ako celok. Ale z pohľadu mnohých Američanov to vyzerá, že namiesto vytvorenia jasného posla, akým bol napríklad (bývalý Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku) Javier Solana, spravila Európa krok späť,“ cituje britský denník Telegraph.

Barroso zároveň v rozhovore pre Times priznal, že euro účinkovalo ako „uspávacia pilulka“, keďže niektoré štáty dohnala až na pokraj hospodárskej katastrofy vďaka „ilúzii prosperity,“ uvádza americká Fox News.

Na druhej strane však dodal, že finančná kríza a jednotná mena donútili členov eurozóny, aby sa ich ekonomiky pomocou tvrdých šetriacich opatrení dostali opäť na správnu cestu.  „Euro je v skutočnosti extrémne silným poháňačom smerom k tomu, čo Európa potrebuje- a to, čo najviac potrebuje je predovšetkým nežiť nad svoje pomery, a po druhé, uskutočniť štrukturálne reformy, aby sa zvýšila jeho konkurencieschopnosť v globálnej ekonomike,“ cituje Reuters.