Belgicko chce zakázať islamskú burku

foto: afgánske ženy v burke, zdroj: TASR

Parlamentná komisia, ktorá návrh jednohlasne prijala, jeho zavedenie obhajuje tým, že ide o bezpečnostné opatrenie a každá osoba na verejnosti musí byť identifikovateľná. Zákon sa tak dotýka všetkých foriem odevu a nemenuje špecificky burku či nikáb.

Poslanci sa ale tiež vyjadrili, že nový zákon má podporiť „základné demokratické princípy a dôstojnosť žien“, pričom plný závoj prirovnali k „chodiacemu väzeniu, čo sa nezhoduje s belgickými hodnotami,“ cituje denník Financial Times.

Podľa niektorých zdrojov by mohlo týmto zákazom vzniknúť v krajine napätie. Hoci v Belgicku žije takmer 630 tisíc Moslimov, čo je približne 6 percent jej celkovej populácie, v Bruseli a okolí tvoria Moslimovia až 25 percent všetkých obyvateľov. Tento podiel podľa odhadov do roku 2020 narastie na 33 percent, uvádza The Guardian.

Politické rozhodnutie

Odporcovia návrhu tvrdia, že plný závoj nosí v krajine len niekoľko sto žien, ktoré sa týmto krokom dostanú ešte viac na okraj spoločnosti. Predkladateľ návrhu Daniel Bacquelaine ale argumentuje, že Belgicko nechce nasledovať „zlé príklady“ Veľkej Británie a Holandska, kde mnoho Moslimov žije v oddelených komunitách a tento ťah im má naopak pomôcť sa integrovať do spoločnosti, uvádza agentúra Reuters.

Podľa analytikov ide vzhľadom na malý počet žien v krajine nosiacich burku a tým pádom limitovaný dosah zákona, o symbolický a politický ťah. „Toto je veľmi silný signál zaslaný islamistom,“ povedal belgický člen parlamentu za liberálov Denis Ducarme pre New York Times. Odborníčka na sociálnu politiku na Université Libre v Bruseli Caroline Sagesser však hovorí, že iróniou bude ak sa najčastejšími porušovateľmi zákona stanú bohatí návštevníci z krajín Perzského zálivu, ktorí často bývajú v luxusných bruselských hoteloch a navštevujú tie najexkluzívnejšie obchody.

Hlasovanie v apríli

O návrhu zákona bude parlament hlasovať 22. apríla. Hoci niektoré zdroje hovoria, že jeho schválenie ešte nie je isté, Ducarme sa vyjadril: „Samozrejme, že bude prijatý. Pretože v parlamentnej komisii pre bezpečnosť sme v tomto jednotní. Všetky politické skupiny, väčšinové aj menšinové, hlasovali za tento text,“ cituje nemecký Deutsche Welle.

V prípade jeho schválenia parlamentom sa však zákon môže dostať ešte na belgický ústavný súd kvôli obavám z porušovania slobody jednotlivca praktizovať svoje náboženstvo.

Z rovnakého dôvodu pritom vo Francúzsku neprešiel zákon zakazujúci burky. Tamojšia Štátna rada francúzskej vláde tento utorok (27. marca) vyhlásila, že na zákaz nosenia plného závoju na verejnosti nevidí opodstatnenie. Dodala však, že na niektorých miestach môže dôjsť k jej zákazu z bezpečnostných dôvodov, uvádza New York Times.

Navyše, k zákonu sa pravdepodobne vyjadrí aj Európska komisia, ktorá by mohla byť proti vzľadom na jej snahu EÚ o nediskriminačný prístup. Hovorca Komisie sa síce k celej záležitosti odmietol vyjadriť, ale dodal: „Neschvaľujeme ak ľudia používajú závoj na stigmatizovanie Moslimov a rozdúchavanie islamofóbie,“ píše Financial Times.

Pokuty za nosenie burky

Nový zákon trestá zahaľovanie tváre na verejnosti peňažnou pokutou 15 až 25 eur či väzením vo výške jeden až sedem dní. Výnimkou v zákone sú napríklad požiarnici, šoféri motoriek či iné osoby, ktorých výkon povolania si vyžaduje krytie tváre. Podobne aj v prípade festivalov či osláv sa budú udeľovať výnimky.

V niektorých častiach Belgicka už pritom existujú zákazy nosiť závoje na verejných miestach, ale nový zákon by platil na celom území krajiny.

Postoje

Viceprezidentka Muslim Executive of Belgium Isabelle Praile návrh zákona kritizovala, lebo podľa nej porušuje niektoré občianske slobody. „Dnes je to závoj zakrývajúci celú tvár. Zajtra to bude závoj, pozajtra sikhský turban, a potom možno minisukne,“ povedala pre agentúru AFP.

Hlavný zástanca návrhu Daniel Bacquelaine o burkach hovorí: „Päť až pätnásť rokov dozadu tu neboli žiadne. Nič v isĺame, v koráne a v prorokových sunnách neprikazuje túto formu oblečenia. Zdá sa, že je to viac politický či ideologický počin,“ cituje jeho slová agentúra Reuters.