Belgicko pyká za zlé podmienky imigrantov v Grécku

V piatok (21.1.) súd v Štrasburgu, špecializovaný orgán Rady Európy pre ochranu ľudských práv rozhodol v prospech navrhovateľa z Afganistanu, ktorého identita nebola zverejnená.

Z Kábulu do Štrasburgu

Navrhovateľ žaloby opustil začiatkom roku 2008 Kábul, cestoval cez Irán a Turecko a na územie EÚ vstúpil cez Grécko.

Vo februári 2009, po príchode do Belgicka, požiadal v Bruseli o azyl. Podľa nariadenia Dublin II, ktoré vychádza z toho, že za preskúmanie žiadosti o azyl je zodpovedná krajina, ktorá zohrala najdôležitejšiu rolu pri vstupe na územie Únie, belgické úrady požiadali gréckych kolegov, aby túto žiadosť prevzali.

Afgánsky žiadateľ ale namietal, že v Grécku riskuje zadržanie v zlých podmienkach a že v azylovom systéme Atén existujú viaceré nedostatky. Obával sa tiež vrátenia do Afganistanu, bey preskúmania dôvodu, kvôli ktorým krajinu opustil. Tým mala byť jeho vražda zo strany Talibanu, keďže v Kábule pracoval ako tlmočník pre letecké jednotky.

Podmienky zadržania v Grécku

15. júna 2009 bol žiadateľ premiestnený do Grécka s tým, že nie je dôvod pre podozrenie, že grécke úrady nesplnia svoje povinnosti podľa komunitárneho práva či Ženevského dohovoru o právnom postavení utečencov (1951).

Žiadateľ tiež tvrdil, že nemal možnosť sa v Belgicku voči príkazu k vypovedaniu odvolať ani nemal záruku, že azylový proces v Grécku bude postupovať podľa pravidiel.

Reakcia EÚ

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmström uviedla, že rozhodnutie ESĽP jasne ukazuje naliehavú potrebu vytvoriť jednotný európsky azylový systém a podporiť členské krajiny v dodržiavaní adekvátnej medzinárodnej ochrany.

„Záväzok EÚ pokračovať vo svojej humanitárnej tradícii poskytovať útočisko tým, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, možno splniť len ak prispejú všetky členské štáty a prevezmú zodpovednosť,“ povedala Malmström.

Belgický minister pre imigráciu Melchior Wathelet potvrdil rozhodnutie z 20. októbra 2010 o zastavení posielanie žiadateľov o azyl do Grécka. Podobné rozhodnutie prijali aj ďalšie krajiny Únie.

Grécko čelí náporu imigrantov, ktorý prekračujú 200-kilometrovú pevninskú hranicu s Tureckom alebo pristávajú na jeho početných ostrovoch. Ankara nedávno zrušila víza Iránu, Sýrii, Jemenu, Libanonu, Maroku a Tunisku. Zatiaľ nie je jasné aký vplyv bude mať tento krok na snahu Ankary zrušiť víza do Európy pre tureckých občanov.