Bezvízový styk – iba teplé slová?

 

Krátka správa

Lídri Európskej únie, ktorí pred začiatkom summitu chrlili síru na adresu nespravodlivej vízovej politiky USA k občanom nových členských krajín EÚ, sa po boku amerického prezidenta Georga W. Busha zmenili na krotkých baránkov. Únia nedostala čo sa týka víz žiadne konkrétne prísľuby.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso sa dokonca USA vyhrážal, že keď nezmení svoju vízovú politku voči novým členským štátom (výnimku predstavuje len Slovinsko, ktoré má ako jediné z nových členských krajín s USA bevízový styk), zavedie Únia odvetné opatrenia.

Barroso síce spomenul, že o vízovej politike sa vo Viedni rokovalo ako o „veľmi dôležitej záležitosti pre EÚ“, avšak vyhlásenie v spoločnej deklarácii nenaznačuje žiadne reálne predvídateľné zmeny.

V dokumente sa doslova píše: „Sme si vedomí potreby hmatateľného pokroku smerom k zavedeniu recipročného bezvízového styku so všetkými občanmi EÚ, ktorý je súčasťou snahy o zvýšenie ekonomických a sociálnych benefitov zvýšeného cestovania, ale za podmienky udržania bezpečnosti hraníc“.