Biden: Nord Stream 2 je zlý obchod pre Európu, destabilizoval by Ukrajinu

Joe Biden, Nord Stream 2

Joe Biden. FOTO-TASR/AP (Kamran Jebreili)

Plynovod Nord Stream 2, ktorým chce ruský koncern Gazprom dodávať plyn do Nemecka, je “zlý obchod pre Európu”. Uviedol dnes americký viceprezident Joe Biden počas návštevy švédskeho Štokholmu. Podľa jeho slov by tento projekt mohol destabilizovať Ukrajinu, citovala jeho slová belgická televízna stanica RTBF.

“Z nášho pohľadu, z pohľadu Spojených štátov, je Nord Stream 2 v podstate zlé riešenie pre Európu,” uviedol Biden počas tlačovej konferencie so švédskym premiérom Stefanom Löfvenom. Pred šéfom švédskej vlády vyjadril presvedčenie, že lídri EÚ tento projekt prehodnotia, lebo EÚ potrebuje diverzifikované zdroje plynu a nie druhý plynovod Nord Stream, čiže “väčšiu závislosť vo vzťahu k Rusku”.

“V týchto nebezpečných časoch zaviesť väčšiu závislosť od Ruska, myslím si, viem to iste, zásadným spôsobom to destabilizuje Ukrajinu,” dodal Biden.

Poškodenie ukrajinskej ekonomiky

Nord Stream 2 kritizoval na júlovej návšteve Slovenska aj americký energetický vyslanec Amos Hochstein. “Toto je úroveň poškodenia, ktorú spôsobíte s projektom ako Nord Stream 2: Vezmete dve miliardy dolárov z príjmov krehkej ekonomiky, ako je tá ukrajinská, a to v čase, keď sa ju medzinárodné spoločenstvo snaží podporiť. Ako sa z toho spamätáte?” opýtal sa v rozhovore pre EurActiv.sk

Európskym ministrom energetiky v Bratislave odporučil, aby kupovali americký skvapalnený plyn.

“Vďaka blízkosti, polohe a dostupnosti sa americký plyn môže dostať do Európy. A už sa vlastne aj dostáva,” povedal Hochstein pre EurActiv.sk

Závislosť na ruskom dovoze

RTBF pripomenula, že navrhovaný plynovod cez Baltské more, ktorý by obišiel tranzitné kapacity Ukrajiny pri budúcich dodávkach ruského plynu do Nemecka a Európy, rozdelil členské štáty EÚ. Poľsko, tri pobaltské krajiny, Slovensko a ďalšie členské štáty únie zo strednej a východnej Európy proti tomuto projektu už energicky vystupujú.

Európska komisia rovnako upozorňuje, že druhý plynovod Gazpromu po dne Baltického mora predstavuje pre EÚ riziko byť až na 80 percent závislá od ruského plynu. Exekutíva EÚ sľúbila, že starostlivo preskúma, či je tento projekt v súlade s európskymi predpismi, najmä pokiaľ ide o spravodlivú hospodársku súťaž.

“Ruský plyn môže a musí byť súčasťou európskeho trhu, ale tento trh musí byť otvorený a konkurencieschopný,” povedal Biden a zároveň pripomenul, že každá európska krajina môže kúpiť od USA skvapalnený zemný plyn. Pred švédskym premiérom zdôraznil, že “žiadna krajina by nemala využívať energiu ako zbraň” a využívať energiu na vnucovanie svojej politiky iným národom.

V roku 2014 EÚ doviezla z Ruska tretinu celkového objemu spotrebovaného plynu.