Biden žiada Európu o pomoc v Afganistane

„Zhoršovanie situácie v regióne neznamená bezpečnostné riziko len pre Spojené štáty, ale pre každý jeden národ za stolom,“ povedal americký viceprezident Joe Biden 10. marca v Bruseli. Na tlačovej konferencii pred novinármi doplnil: „Vojnu nevyhrávame, ale vojna má ďaleko od porážky.“

Na zvýšené úsilie členských krajín NATO vyzval aj generálny tajomník Jaap de Hoop Scheffer. Podľa neho by sa mala situácia zlepšiť pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami v krajine. Pre médiá vyhlásil, že „je dôležité, aby Aliancia nastolila zlepšenie v krátkom čase“.

Joe Biden európskym spojencom tiež oznámil, že prezident Barack Obama sa chce spoločne s nimi zamýšľať nad spoločnou stratégiou. Washington preto podľa neho „od každého očakáva akékoľvek príspevky“.

Biden poprel, že by do Bruselu prišiel s cieľom agitovať za posilnenie vojenskej prítomnosti Európanov v Afganistane. Vysokopostavený predstaviteľ doplnil, že európske krajiny by mohli poskytovať napríklad viac nevojenskej pomoci, vrátane výcviku stále slabých afgánskych policajných zložiek. EÚ už afgansku políciu trénuje, avšak zatiaľ nenaplnila svoj minuloročný sľub, podľa ktorého zdvojnásobí počet svojich policajných zložiek v regióne.

Holandsko bude hostiť konferenciu o Afganistane

Vláda v Holandsku včera (11.9.) oznámila, že v Haagu sa 31. marca uskutoční jednodňová konferencia OSN o budúcnosti Afganistanu. Predsedať by jej mal generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Organizovanie konferencie navrhla počas svojej návštevy v Európe Hillary Clintonová, americká ministerka zahraničia.

Okrem členských krajín NATO by sa na podujatí mal zúčastniť i Pakistan. Holandské ministerstvo zahraničia oznámilo, že pozvaný bude aj Irán, všetky krajiny, ktoré akýmkoľvek spôsobom prispievajú k bezpečnosti v regióne, všetci donori, ako i mimovládne a medzinárodné organizácie.

Francúzsko späť do vojenských štruktúr NATO

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že Paríž sa vráti do vojenských štruktúr Severoatlantickej aliancie. Skončí sa tak obdobie od roku 1966, kedy vtedajší prezident Charles de Gaulle oznámil vystúpenie z veliteľských orgánov. Francúzsko však po celý čas ostalo formálnym členom. Sarkozy v prejave pred armádnymi dôstojníkmi oznámil, že takýto stav treba „ukončiť“, pretože doba sa zmenila a plnohodnotné členstvo v NATO je „v záujme Francúzska a Európy“.

(EurActiv/Reuters)