Bielorusko sa počas Dňa slobody odvrátilo od Európy

Bielorusko, Alexander Lukašenko, protesty

Protivládny protest v Minsku, (zdroj: TASR/AP)

Zbližovanie Bieloruska s Európskou úniou dostalo v sobotu trhlinu po tom, čo tamojšie úrady zadržali opozičného lídra Mikalaja Statkeviča a spolu s ním aj ďalších vyše 600 občanov.

„Deň slobody dnes viac ako kedykoľvek predtým ukázal, ako málo skutočnej slobody majú Bielorusi,“ uviedol riaditeľ Amnesty International pre Európu a strednú Áziu Denis Krivošejev.

99. výročie vzniku kontroverznej Bieloruskej ľudovej republiky využili opozičné sily na ďalší z protestov proti poplatku 230 dolárov, ktorý by mali platiť nezamestnaní. Demonštranti už tradične žiadali odchod „posledného diktátora v Európe“ Alexandra Lukašenka. Prezidentom je od júla 1994.

Vláda: Bolo to primerané

Kým ľudskoprávne organizácie i predstavitelia EÚ hovoria o mierumilovných protestoch, bieloruské úrady tvrdia, že nemali na výber. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Dmitrij Mirončik povedal, že zásah poriadkových zložiek bol „úplne primeraný“. Svedkovia pritom opísali, ako tažkoodenci bili účastníkov a ženy vláčili za vlasy.

Bieloruská vláda tvrdí, že proti nepovolenému protestu by všade na svete zasiahli rovnako. Únia si to ale nemyslí, keďže ľudí mali zatýkať bez zjavnej príčiny a represie sa dotkli aj novinárov, ktorí o udalosti chceli informovať. Lukašenko verí, že protestujúcich platia Spojené štáty a Nemecko.

Európska služba pre vonkajšiu činnosť (EEAS) vydala stanovisko, že vzťah Bieloruska a EÚ bude naďalej závisieť od toho, ako sa krajina postaví k rešpektovaniu ľudských práv a základných slobôd.

Čítajte viac: Bielorusko posunie vpred až ďalšia generácia

Deň slobody si v Bielorusku už od 90. rokov pripomína výhradne opozícia. Samostatné Bielorusko, ktoré vzniklo počas 1. svetovej vojny na Nemcami okupovanom území, neskôr pohltil Sovietsky zväz. Jeho symbolom bola bielo-červená vlajka, pod ktorou sa dnes zdržujú odporcovia režimu.