Boj o Severný pól sa vyostruje

zdroj wikimedia commons

Na oblasť Arktídy, ktorá je známa svojou bohatou surovinovou základňou, si nárokuje právo päť susediacich štátov – Rusko, Dánsko, Nórsko, Kanada a USA.

Pred niekoľkými mesiacmi sa vydal tím asi 20 dánskych vedcov na palube švédskeho ľadoborca Odeon na expedíciu, ktorá má potvrdiť, že 155 000 štvorcových kilometrov Severného ľadového oceánu, vrátane Severného pólu, je súčasťou grónskeho kontinentálneho šelfu a teda by mali byť začlenené do Dánskeho kráľovstva.

„Zatiaľ máme v našich dátach diery, ktoré potrebujeme zaplniť ešte predtým, ako vznesieme naše nároky,“ tvrdí šéf expedície Christian Marcussen. Ohľadom výsledkov expedície je však celkom optimistický. „Sme si celkom istí, že naše argumenty sú správne.“

Časť daného územia si však nárokuje aj Rusko, ktoré tvrdí, že Lomonosom chrbát, tiahnúci sa pod hladinou oceánu od kontinentu smerom k pólu, je predĺžením ruského kontinentálneho šelfu. Na potvrdenie tohto tvrdenia, už vyslali Rusi niekoľko vlastných expedícií.

Podľa Dohovoru OSN o morskom práve (UNCLOS), má krajina 10 rokov po ratifikácii tohto dohovoru právo rozšíriť svoje územie za hranicu 200 námorných míl od pobrežia. Dánsko dohovor ratifikovalo v roku 2004, takže o dva roky bude chcieť na pôde OSN formálne predniesť svoje požiadavky.   

Rusko ho ratifikovalo skôr a svoje provizórne nároky už predložilo. Taktiež Nórsko a Kanada majú vlastné nároky. USA zatiaľ UNCLOS neratifikovalo.

Dánsky denník Politiken píše, že šance na nájdenie ropy v okolí Severného pólu sú pritom malé napriek tomu, že geológiu miestnej pôdy zatiaľ poznáme málo.

Popritom zahájila vlastnú kampaň na záchranu Arktídy Greenpeace, ktorá by sa mala skončiť o rok vztýčením vlajky na Severnom póle.

Podľa Jona Brugwalda z Greenpeace by mala ostať oblasť v okolí Severného póla pod ochranou medzinárodného spoločenstva.

„Pokiaľ si Dánsko nárokuje Severný pól, musia to využiť, aby pritlačili na ostatné arktické krajiny a našli spoločné riešenie, na základe ktorého bude oblasť Severného póla patriť naďalej každému,“ vyhlásil.