Boj proti terorizmu rozkladá ľudské práva v Európe

sledovanie, bezpečnosť, IKT

(zdroj: Jonathan McIntosh/Flickr)

Zmeny bezpečnostnej legislatívy, prijaté po vlne teroristických útokov v európskych krajinách, negatívne ovplyvňujú ľudské práva a slobody, tvrdí organizácia Amnesty International.

Správa Nebezpečne neprimerané: Neustále sa rozširujúci stav národnej bezpečnosti v Európe popisuje opatrenia prijaté na zvýšenie bezpečnosti na Slovensku a v 13 ďalších európskych krajinách: Nemecku, Rakúsku, Belgicku, Bulharsku, Dánsku, Španielsku, Francúzsku, Maďarsku, Írsku, Luxembursku, Holandsku, Poľsku a v Spojenom kráľovstve.

„Európsky rámec ľudských práv, tak starostlivo budovaný po druhej svetovej vojne, je rýchlo rozkladaný“, hovorí John Dalhuisen, riaditeľ Amnesty International pre Európu.

Protiteroristické opatrenia v krajinách EÚ

Amnesty-International-Dangerously-Disproportionate-Map

Nový „mimoriadny“ štandard

Správa upozorňuje, že zmeny zákonov či ústavy v niektorých krajinách uľahčujú vyhlásenie výnimočného stavu a pridelenie osobitných právomocí bezpečnostným a spravodajským službám, so slabým či úplne chýbajúcim dohľadom súdu.

Rizikom je zneužitie protiteroristických zákonov na potlačenie akýchkoľvek protestov. Amnesty upozorňuje napríklad na to, ako v 2015 využila francúzska polícia mimoriadne zákony na zadržanie ekologických aktivistov a aktivistiek v domácom väzení pred klimatickou konferenciou OSN v Paríži.

V Maďarsku zas nejasné vymedzenia v novej legislatíve o vyhlásení výnimočného stavu vytvára priestor na pozastavenie účinnosti zákonov, prijatie nových vo veľmi krátkom čase a nasadenie ozbrojenej armády na potlačenie nepokojov.

Novelizácia legislatívy na Slovensku zas dvojnásobne predĺžila obdobie, počas ktorého môže byť človek zadržaný bez prednesenia obvinenia. Amnesty to považuje za zasahovanie do osobnej slobody.

Sledovanie a obmedzovanie slobody prejavu

Viaceré krajiny EÚ rozšírili právomoci bezpečnostných a spravodajských služieb, vrátane takzvaného masového dohľadu. Právomoci umožňujúce masový dohľad boli udelené alebo rozšírené v Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Maďarsku, Rakúsku, Belgicku a Holandsku, kde okrem iného umožňujú sledovanie a prístup k údajom miliónov ľudí.

Amnesty International upozorňuje, že sa rozšíril taktiež nekontrolovaný cielený dohľad.

Strach, že bude človek označený ako bezpečnostná hrozba alebo „extrémista“, podľa organizácie zmenšuje priestor slobody prejavu. Ako príklad uvádzajú Španielsko, kde boli po satirickom vystúpení zatknutí dvaja bábkari a obvinení z „glorifikácie terorizmu“. Jedna z ich bábok totiž držala transparent so sloganom, ktorý bol vnímaný ako podpora baskickej organizácie ETA.

Vo Francúzsku boli z „ospravedlňovanie terorizmu“ obvinené stovky ľudí vrátane detí napríklad pre uverejňovanie príspevkov na Facebooku, ktoré nepodnecovali násilie.