Boj s terorizmom potrebuje nové nástroje

Gilles de Kerchove (zdroj: Európska komisia)

Ministri vnútra európskej dvadsaťosmičky sa včera v Rige na Rade pre spravodlivosť a vnútorné veci (JHA) dohodli na akčnom pláne boja proti terorizmu.  Lotyšský minister vnútra Rihards Kozlovskis ho označil za „konkrétny a ambiciózny“. Únia sa chce zamerať na následky aj príčiny teroristických hrozieb.

Komisár EÚ pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopoulos uviedol, že únia sa zameria na prevenciu radikalizácie, zdieľanie informácií, identifikáciu trás teroristov a obchod so strelnými zbraňami. Podľa eurokomisára bude potrebné nájsť rovnováhu medzi otvorenosťou a bezpečnosťou.

Jedným z praktických dôsledkov novej iniciatívy v boji s terorizmom bude posilnená spolupráca verejných inštitúcii s internetovými spoločnosťami. Internet zohráva v radikalizácii významnú úlohu a preto musíme firmy nabádať, aby zo svojich platforiem odstraňovali extrémistický obsah, uviedli ministri v spoločnom stanovisku.

Internetové firmy varujú, že takéto opatrenia pre nich môžu predstavovať nadmernú záťaž. Verity Hardingová zo spoločnosti Google vraví, že triedenie nahratých videí na portál YouTube je ako monitorovať telefonický hovor pred tým, než sa uskutoční.

Koordinátor EÚ pre s terorizmom Gilles de Kerchove navrhuje, aby sa spoločná legislatíva boja s terorizmom na sieti inšpirovala vo Veľkej Británii. Keď nedávno Scotland Yard upozornil YouTube na citlivý materiál, tak 93 % z neho odstránili, poznamenal de Kerchove.

Ministri sa tiež zhodli na vytvorení systému PNR (Passenger Name Record), ktorý by zhromažďoval údaje o cestujúcich na medzinárodných leteckých linkách v únii aj mimo nej. Európsky parlament v minulosti tento nástroj odmietol.

Na jeho zavedenie apeloval v polovici januára aj predseda Európskej rady Donald Tusk. „Vieme, že s tým mal parlament problémy. Vieme ale aj to, že musíme dosiahnuť kompromis, no samotná téma je naliehavá a žiada si uzavretie,“ povedal nemecký minister vnútra Thomas de Maziere.

Počas stredajšej návštevy Dimitrisa Avramopoulosa v Európskom parlamente poslanci zdôraznili najmä odpor voči okliešťovaniu práva na ochranu osobných údajov. Slovenskí europoslanci rázne vystúpili proti zmenám vo fungovaní schengenského priestoru.

„Po útokoch v Paríži je potrebne reagovať, nie však bezhlavo. Boj proti terorizmu nemôžeme vyhrať obmedzením našich občianskych práv a slobôd,“ uviedol Edurad Kukan (SDKÚ-DS/EPP).

Poslankyne Monika Flašíková Beňová  a Monika Smolková (obe SMER, S&D) označili úvahy o obmedzení Schengenu za „krok späť“ a zdôraznili najmä potrebu zlepšiť koordináciu v ňom.

Novú bezpečnostnú agendu EÚ by mal komisár Avramopoulos predstaviť v máji. Zároveň pripravuje aj novú imigračnú agendu.