Bosna dala reforme polície definitívne zelenú

V Bosne a Hercegovine sa vytvorí niekoľko policajných koordinačných zložiek na federálnej úrovni. Kontrolu nad bezpečnostnými silami autonómnych oblastí prevezmú rok po dokončení reformy ústavy. Tak znie kompromisný návrh medzi dvoma zložkami bosniansko-hercegovinskej federácie, teda medzi republikou Srpska a Moslimsko-Chorvátskou úniou.

Reforma policajných síl v období najbližších mesiacov nezasiahne do súčasnej autonómie dvoch silových zložiek. Moslimovia a Chorváti si doteraz spravovali svoje bezpečnostné sily samostatne, rovnako tak aj Srbi.

Zjednotenie policajných síl na federálnej úrovni bola požiadavka EÚ pre pokračovanie prístupového procesu. Olli Rehn, komisár pre rozširovanie, povedal, že súhlasné hlasovanie v hornej komore parlamentu “dláždi cestu k podpisu Stabilizačnej a asociačnej dohody” (SSA). Podľa neho sú jednotné ozbrojené zložky nevyhnutnosťou pre fungovanie obchodu a hospodársky rast.

Budúcnosť krajiny vidí optimisticky aj slovenský diplomat Miroslav Lajčák, ktorý pôsobí ako Vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva pre Bosnu a Hercegovinu a tiež ako Zvláštny vyslanec EÚ. “Žiadna krajina, ktorá sa už raz vydala na túto cestu, nezlyhala a stala sa členom EÚ. Rozhodnutie vysiela silný signál pre EÚ a investorov, že Bosna a Hercegovina napreduje a je otvorená podnikaniu,” dodal diplomat.

Dolná komora parlamentu schválila návrh policajnej reformy 10. apríla 2008 (EurActiv 14/04/08).

Bosna a Hercegovina má veľkú šancu stať sa ďalšou  balkánskou krajinou, s ktorou EÚ podpíše SSA. Ak pôjde všetko dobre, mohlo by sa tak stať na prelome apríla a mája. Brusel doteraz podpísal dohody s Albánskom, Macedónskom a Chorvátskom.

Horúcim kandidátom na podpis SSA je aj Srbsko. Skúškou pre krajinu však budú nadchádzajúce predčasné voľby, ktoré sú naplánované na 11. mája. Vyhlásenia srbského premiéra Vojislava Koštunicu o tom, že krajina nepodpíše s EÚ dohodu dovtedy, pokiaľ neprehodnotí politiku voči Kosovu, vyvolávajú obavu o zmenu proeurópskeho kurzu. Komisár Rehn označil prípadné otočenie chrbta Spoločenstvu za “cestu nikam” (EurActiv 06/03/08).