Bosna dnes oslavuje deň „D“

Bosna a Hercegovina je odo dnes (16.6.) opäť bližšie k plnoprávnemu členstvu v EÚ. Zástupcovia krajiny a Spoločenstva podpísali v Luxemburgu Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA) o 14:00 stredoeurópskeho času.

Komisár pre rozširovanie Olli Rehn a bosniansky premiér Nikola Špirić položili svoje podpisy pod dokument, ktorý dáva právny rámec pre reformy, ktoré Bosna uskutoční v období nasledujúcich 6 rokov. Týkajú sa predovšetkým daňovej, obchodnej, hospodárskej a správnej oblasti a sociálnych služieb.

Veľkú časť zásluh na politickom rozhodnutí nesie aj slovenský diplomat Miroslav Lajčák. V Sarajeve pôsobí ako Vysoký predstaviteľ medzinárodného spoločenstva (OSN) a súčasne ako Špeciálny vyslanec Európskych spoločenstiev (EÚ). Aj on sa dnes zúčastnil slávnostného podpisu, spoločne s Vysokým predstaviteľom pre SZBP, Javierom Solanom. Lajčák vo svojom oficiálnom stanovisku uvádza, že krajina “vstupuje do obdobia reálnej fázy európskej integrácie, keď sa od jej politikov a inštitúcií bude veľa vyžadovať. Predpokladá to určitý stupeň politického dorozumenia, praktického výkonu a tvrdej práce  zo strany domácich inštitúcií a politických lídrov všetkých troch etník – Bosniakov, bosnianskych Srbov i bosnianskych Chorvátov.”

Pracovná verzia SAA s Bosnou bola pripravená už dva roky, no čakalo sa na splnenie podmienok Sarajevom. Približovanie sa k EÚ stagnovalo najmä v posledných mesiacoch, kedy sa ako sporná téma vynorila otázka reformy policajných zložiek. Napokon sa obe časti krajiny dohodli na spoločnom riešení, ktorým je vytvorenie siedmich spoločných orgánov na koordináciu a čiastočnú integráciu silových zložiek (EurActiv 14/04/08).

Otázku podpisu SAA opätovne otvorili Rehn a Špirić 4. decembra 2007 počas slávnostnej ceremónie v Sarajeve. Dnes podpísaný dokument je pre krajinu druhou najvýznamnejšou medzinárodnou dohodou. Prvou je Daytonská mierová zmluva, ktorá ukončila občiansku vojnu, konflikt v rokoch 1992-1995.

“Predvstupová” dohoda nie je jediným dokumentom, ktorý dostali bosnianski lídri do rúk. Na začiatku júna pricestoval do Sarajeva šéf DG pre rozšírenie, Michal Leigh, aby bosnianskemu ministrovi zahraničia, Svenovi Alkajovi, odovzdal cestovnú mapu k bezvízovému styku. EÚ zvoľňuje svoj pohraničný režim s balkánskou krajinou postupne od začiatku roka. V súčasnosti uplatňuje tzv. zjednodušené vydávanie víz. V praxi to znamená, že presne definované skupiny obyvateľov získajú víza bezplatne, zvyšná časť populácie dostane 50% zľavu zo štandardného administratívneho poplatku (EurActiv 06/06/08).