Bosna sa približuje k EÚ

Bosna začala rokovať o voľnom cestovaní svojich obyvateľov do EÚ ako posledná z balkánskych krajín. Stalo sa tak v pondelok 26. mája 2008. Teraz je na ťahu Európska komisia, ktorá by mala v priebehu nasledujúcich týždňov predstaviť cestovnú mapu liberalizácie režimu, teda časový harmonogram prechodu z vízového na bezvízový hraničný styk, povedal podpredseda EK Jacques Barrot. Francúzsky komisár sa stretol s bosnianskym premiérom Nikolom Spiričom, aby s ním diskutoval o otázkach bezpečnosti. Barrot totiž po odchode Franca Frattiniho spravuje oblasť spravodlivosti a bezpečnosti.

Barrot vymenoval niekoľko podmienok, ktoré musí balkánska krajina splniť pred zrušením vízového režimu:

  • efektívna kontrola hraníc,
  • boj proti korupcii,
  • boj proti nelegálnej migrácii,
  • rešpektovanie demokratických hodnôt a uplatňovanie základných ľudských práv.

Rýchlosť rokovaní a zrušenie víz bude závisieť od bosnianskej vlády. Podpredseda Komisie však verí, že balkánski partneri budú konať promptne a efektívne.

EÚ začala zjednodušovať vízový režim s balkánskymi krajinami v minulom roku. Vydala dokument, v ktorom upravila podmienky pre ich vydávanie. Výsledkom je, že od 1. januára môžu aj občania Bosny a Hercegoviny požiadať o víza jednoduchšie a za nižší administratívny poplatok.

Ďalším krokom vpred vo vzájomných vzťahoch je potvrdenie 16. júna 2008 ako dátumu podpisu Stabilizačnej a asociačnej dohody Bosny s EÚ. Spočiatku sa predpokladalo, že dokument podpíšu obe strany skôr. Brusel však musel počkať na dohodu bosnianskych politických síl, z ktorých každá mala rozdielny názor na požiadavky EÚ, konkrétne v oblasti reformy policajných síl a v otázke spolupráce s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).

Stabilizačnú a asociačnú dohodu odobril bosniansky parlament v apríli, avšak EÚ uprednostnila skorší podpis rovnakej zmluvy so Srbskom. Cieľom tejto stratégie bolo podporiť proeurópske politické sily pred tamojšími parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnili 11. mája.