Bosna si splnila úlohy

Pozadie

Ešte minulý týžden Miroslav Lajčák hovoril pred Európskym parlamentom o neschopnosti bosnianskych lídrov (Srbov, Chorvátov a bosnianksych moslimov) dosiahnuť konštruktívny kompromis. S priblížením sa termínu, po ktorom by už Lajčák nečakal na ich súhlas, ale presadil reformy zabraňujúce blokovať parlament a vládu z titulu svojich právomocí, politici predsa dospeli k dohode.

Otázky

„Rozhodnutie Olliho Rehna priviedlo Bosnu a Herzegovinu po mesiacoch politickej nestability späť na cestu európskej intergrácie“, uviedol Miroslav Lajčák po tom, čo komisár pre rozšírenie oznámil, že je pripravený parafovať s Bosnou Stabilizačnú a asociačnú dohodu. „Európska únia tak uznala novú politickú dynamiku v Bosne a Herzegovine“, dodal vyslanec EÚ.

Bosnianski lídri sa dokázali na poslednú chvílu dohodnúť na nových pravidlách prijímania rozhodnutí v centrálnom parlamente a vláde, ktoré pôvodne vyvolali veľkú vlnu odporu najmä v Republike srbskej. Prijali dokonca aj Akčný plán pre reformu polície, ktorý nadväzuje na tzv. Mostarskú deklaráciu, na rozdiel od nej však jasne stanovuje čo a dokedy sa má spraviť. Reforma prevažne na etnickom princípe organizovanej polície by tak mala uzrieť svetlo sveta do pol roka

Reforma polície bola jednou z hlavných podmienok na to, aby Bosna a Herzegovina mohla ako posledná krajina na Balkáne formalizovať svoje vzťahy s Európskou úniou. Brusel reagoval promptne a komisár pre rozšírenie Olli Rehn vycestoval do Sarajeva, kde oznámil, že je pripravený začať proces ratifikácie Stabilizačnej a asociačnej dohody.

Signálom, že situácia sa začína stabilizovať je i to, že prezídium Bosny a Herzegoviny, ktoré sa skladá z prezidentov troch štátotvorných entít, v nedeľu začalo rokovanie o novom premiérovi centrálnej vlády. Predseda rady ministrov Nikola Spirič rezignoval 1. novembra práve na protest proti Lajčákovým reformám. Vláda odvtedy pracovala len v provizórnom režime a neprijímala žiadne dôležité rozhodnutia. V nedeľu (3.12) však premiér Republiky srbskej Milorad Dodik naznačil, že jeho strana Zväz nezávislých sociálnych demokratov by mohla znovu navrhnúť na post premiéra Spiriča.  

Úrad vysokého predstaviteľa pre Bosnu a Herzegovinu pripomína, že pred krajinou je ešte dlhá cesta. V dohľadnej dobe ju čaká úloha prijať novú ústavu. Ešte aj dnes sú totiž základné mocenské vzťahy definované v mierovej dohode z Daytonu z roku 1995.

Dnes cestuje do Sarajeva aj šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana, aby sa zúčastnil na výmene velenia pre misiu EUFOR Althea, ktorá pôsobí v Bosne a Herzegovine.  Admirála Hansa-Jochena Witthauera bude striedať generál Ignacio Martín Villalaín. Pri tejto príležitosti by sa Solana mal stretnúť aj s predstaviteľmi Bosny a Herzegoviny, aby s nimi prebral vývoj posledných dní.