Bratislava bude hostiť GLOBSEC 2009

„Konferencia sa uskutoční v dynamickom období kríz a zmien, ktoré budú mať zásadný dopad na našu a Európsku bezpečnosť,“ komentuje zajtrajšiu (29.1.) konferenciu GLOBSEC 2009 Rastislav Káčer, prezident Slovenskej atlantickej komisie. Na podujatí, ktoré sa uskutoční v Bratislave, budú diskutovať renomovaní odborníci zo Slovenska a zahraničia predovšetkým v týchto tematických okruhoch:

  • budúcnosť NATO a aktuálne hrozby, ktorým môže Aliancia v blízkej budúcnosti čeliť,
  • vývoj vzťahov Európy a USA po inaugurácii Baracka Obamu za 44. amerického prezidenta,
  • budúcnosť vzťahov EÚ a čoraz sebavedomejšieho Ruska v kontexte augustovej intervencie v Gruzínsku a čerstvo skončenej krízy dodávok zemného plynu.

Diskusie sa budú niesť v duchu blížiaceho sa 60. výročia založenia Severoatlantickej aliancie. Ako sa uvádza v tlačovej správe konferencie, v rámci NATO panujú rôzne názory o tom, či je 10 rokov stará strategická koncepcia stále aktuálnou a či sa vôbec členské krajiny dokážu zhodnúť na tom, ktoré riziká a prvky sa dajú považovať za hrozbu pre bezpečnosť Aliancie a jej členov.

Na konferencii GLOBSEC 2009 bude diskutovať viacero slovenských a zahraničných odborníkov, medzi nimi napríklad aj Borys Tarasyuk, bývalý šéf ukrajinskej diplomacie, James Sherr, známy londýnsky analytik think-tanku Chatham House, predstavitelia slovenskej diplomacie a domácich výskumných centier.

Bratislava bude hostiť konferenciu po štrvý raz. Organizuje ju Slovenská atlantická komisia v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR, Euroatlantickým centrom, German Marshall Fund of US, Zastúpením EK v SR, s podporou Medzinárodného Višegrádskeho fondu, Veľvyslanectva Holandského kráľovstva a Divízie verejnej diplomacie NATO. Ide o najväčšie podujatie svojho druhu v regióne strednej Európy.