Británia na nohách

británia

 

Krátka správa

Britská polícia informovala, že vo štvrtok zmarila pripravované teroristické útoky na pravidelných linkách z londýnskeho letiska Heathrow do USA. Zástupca komisára metropolitnej polície Paul Stephanson povedal, že teroristický útok na linke do USA bol „pokusom o masovú vraždu nepredstaviteľného rozsahu“. Teroristi chceli prepašovať výbušninu v príručnej batožine a odpáliť ju asi v polovici letu.

Britská polícia počas protiteroristickej operácia zatkla 21 osôb.  Útok mali podľa informácií médií uskutočniť rodení britskí občania pakistanského pôvodu. Korešpondent britskej BBC povedal, že podľa polície sa malo jednať o vysoko účinné a sofistikované výbušniny.

Britská tajná služba zvýšila stupeň protiteroristickej pohotovosti na najvyšší kritický stupeň. „Kritický“ znamená, že v blízkej dobe hrozí akútne nebezpečenstvo teroristických útokov. Varované boli aj USA, ktoré pre komerčné lety z Británie zaviedli najvyšší, červený stupeň ostražitosti.

Na všetkých britských letiskách zaviedli prísne bezpečnostné opatrenia. Cestujúci si nesmú vziať so sebou do lietadla ani príručnú batožinu, povolené sú len niektoré výnimočné predmety. Opatrenia nariadila britská vláda. Lietadlá meškajú aj na ostatných letiskách a Heathrow bol pre všetky lety uzatvorený.

Predstaviteľ nízkonákladovej spoločnosti Sky Europe, ktorá lieta na trase Bratislava-Londýn pre denník SME povedal, že Sky Europe lety do Británie neruší, ale očakáva meškanie. Aj pre slovenských pasažierov platia prísne opatrenia, do lietadla si nesmú vziať ani mobilný telefón, ani notebook.