Briti sa stiahnu z Iraku do polovice leta

Stiahnutie bojových jednotiek, ktoré operujú v juhoirackej Basre, by malo byť dokončené do konca júla. Britská vláda však ponechá v krajine niekoľko stoviek svojich príslušníkov, ktorí budú trénovať príslušníkov irackej polície, povedal hovorca kontingentu v Basre.

„Postupné znižovanie začne 31. marca. Operácie ukončíme okolo 31. mája [..] Všetky bojové jednotky, okolo 4 tis. vojakov, musia byť preč z Iraku do konca júla,“ povedal porúčík Colonel Dickie Winchester.

Aj americký prezident Barack Obama uplynulý mesiac oznámil, že USA stiahnu z Iraku do konca augusta 2010 svojich 100 tis. vojakov, pričom v krajine ostane sila o počte cca 50 tis. príslušníkov. Poručík Winchester doplnil, že USA pošlú do Basry približne 900 vojenských policajtov, ktorí sa pripoja k tréningovým programom pre irackú políciu. Súčasne, USA plánujú otvoriť svoje veliteľstvo v Basre, aby mohli odtiaľ veliť svojim jednotkám, čo zostávajú v krajine.

Invázia spojencov z roku 2003 rozpútala vlnu popráv zajatcov zo západných krajín, ktorá sa spoločne s vysokými finančnými nákladmi podpísala pod nepopulárnosť vojenskej kampane vo verejnej mienke v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii. Vlna násilia však za ostatný rok výrazne utíchla, preto možno väčšinu západných vojakov z krajiny stiahnuť.

Veľká Británia vyslala v roku 2003 do Perzského zálivu 46 tis. vojakov. Spočiatku kontrolovali celú južnú provinciu Basra, ktorá je bohatá na ropné náleziská. V lete 2007 sa však presunuli na letisko v meste. V priľahlých oblastiach za mestom prevzali kontrolu po Britoch formujúce sa iracké sily.

Basra bola v minulosti známa ako stredisko militantov, ktorí bojovali so spojeneckými silami o kontrolu nad nerastnými zdrojmi. Po tom, čo minulý rok iracký premiér Nuri al-Maliki nariadil tvrdú bezpečnostnú operáciu, mesto sa stalo relatívne pokojným. Britská armáda sa vyjadrila, že kľúčom k stabilite v južných regiónoch je obnovenie dôvery v policajné zložky Basry. Winchester uzavrel: „Iracká armáda je pripravená a schopná chrániť Basru [..] Polícia bude i naďalej trénovaná.“

(EurActiv/Reuters)