Britská jadrová ponorka sa zrazila s francúzskou

Britská a francúzska ponorka, obe poháňané jadrovým palivom, boli vážne poškodené v dôsledku  podmorskej kolízie na začiatku tohto mesiaca, informoval Daily Tepegraph. Počas incidentu nebol nik zranený a súčasne nedošlo k poškodeniu žiadnej munície, ktorú ponorky niesli, doplnil Daily Mirror.

Ministerstvo obrany v Londýne vyhlásilo, že operácie ponorky nebude komentovať a preto správu nemôže potvrdiť. Akokoľvek, v krátkom stanovisku doplnilo: „Môžeme potvrdiť, že zastrašovací potenciál Spojeného kráľovstva zostal po celý čas nedotknutý a jadrová bezpečnosť bola zachovaná.“

Hovorca francúzskeho ministerstva obrany sa odmietol vyjadriť.

Britský Sun píše, že anti-sonarová technológia je tak vyspelá, že je možné, aby v rovnakom čase žiadna z ponoriek nedokázala detekovať tú druhú .

Ponorka kráľovského námorníctva HMS Vanguard sa po incidente vrátila na námornú základňu vo Faslane, západné Škótsko, s viditeľnými preliačeninami a škrabancami na svojom trupe, informoval Sun. Francúzska ponorka Le Triomphant sa vrátila späť do Brestu, severozápadné Francúzsko, s rozsiahlym poškodením sonarovej komory, ktorá nesie navigačné a komunikačné vybavenie, dopĺňa správa.

Vanguard, spustená na vodu v roku 1992, je jedna zo štyroch britských ponoriek, ktorá nesie rakety Trident, ktoré patria do systému jadrovej obrany. Po celý čas je minimálne jedna z ponoriek na stráži. Le Triomphant, ktorá vstúpila do služby v roku 1997, nesie 16 jadrových rakiet a je jednou zo štyroch jadrovo vyzbrojených ponoriek Francúzskej flotily.

(Reuters)