Britskí moslimovia sú najmenej prozápadní

 

Krátka správa

Svetový prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť Pew Global Attitudes Project so sídlom vo Washingtone, na vzorke obyvateľstva v 13 krajinách, odhalil vzájomnú nedôveru a pohŕdanie medzi moslimskou a nemoslimskou časťou obyvateľstva.

Výnimka sa vyskytla len vo Veľkej Británii, kde až 63% Britov vyjadrilo na moslimskú menšinu pozitívny názor. Oproti roku 2004 ide len o mierny pokles vzhľadom na minuloročné teroristické útoky v Londýne.

Najväčší prepad popularity moslimskej spoločnosti nastal v Španielsku (len 29%), zatiaľ čo ako násilnú menšinu ich tam vníma až okolo 60% nemoslimského obyvateľstva. V ďalších Západných krajinách je percento obyvateľstva, ktoré vníma moslimov ako násilnú menšinu, rovnaké alebo porovnateľne vysoké ako v Španielsku: Nemecko 52%, USA 45% a Francúzsko 41%.

V kontraste k tolerancii väčšinovej britskej populácie, predstavujú podľa prieskumu britskí moslimovia v Európe „pozoruhodnú výnimku”. Na predstaviteľov západnej civilizácie majú omnoho negatívnejšie názory ako moslimovia kdekoľvek inde na kontinente. Prevažná väčšina britských moslimov vníma „západniarov” ako sebeckých, arogantných, chamtivých a nemorálnych. Dá sa povedať, že ich názory pripomínajú viac názory moslimov v islamských krajinách než v tých európskych. Čo sa týka podmienok na život v modernej spoločnosti pre veriaceho moslima, britskí moslimovia boli pesimistickejší ako nemeckí, francúzski, či španielski.

Podľa prieskumu sú vzťahy medzi moslimami a nemoslimami vo všeobecnosti považované za zlé. Nemoslimskí Briti za ne vinia do väčšej miery samých seba (27%) ako moslimov (25%), zatiaľ čo v Nemecku a Francúzsku sa obe komunity vinia nazvájom rovnakou mierou.