Britský premiér kvôli nepokojom v Londýne predčasne ukončil dovolenku

Budova v plameňoch na južnom predmestí Londýna v Croydone 9. augusta 2011. Zdroj: TASR/ AP

Očakáva sa, že Cameron bude už dnes predsedať krízovému stretnutiu, ktorého cieľom je ukončiť súčasný stav vo viacerých štvrtiach Londýna, kde maskovaní mladí ľudia podpaľujú a ničia obchody, či podpaľujú autá. Násilie sa medzičasom presunulo aj do Liverpoolu, Birminghamu, Nottinghamu a Bristolu.

Podobné nepokoje sú najhoršie za posledných niekoľko desiatok rokov. Polícia už v tejto súvislosti zatkla 334 ľudí v Londýne a približne 100 ľudí v Birminghame. Niektorí analytici tvrdia, že súčasné udalosti sú výsledkom zhoršenej ekonomickej situácie v krajine, ktoré okrem iného vyústili v zníženie sociálnych dávok. Mnohí vandali pochádzajú práve z oblastí s veľkou nezamestnanosťou, ktorí tvrdia, že sa cítia odsunutí na okraj spoločnosti. „Nemáme prácu, peniaze…Počuli sme, že iní ľudia dostávajú veci zadarmo, tak prečo nie my?“ uviedol pre E.Nan, mladík s baseballovou čiapkou na hlave, ktorého v londýnskej multietnickej štvrti Hackney obklopovali ďalší mladí ľudia. „Všetko, čo sme potrebovali, bol dôvod,“ dodáva E. Nan. Tým sa stal zásah polície proti 29- ročnému Markovi Dugganovi, ktorého muži zákona zastrelili po tom, čo na nich údajne vystrelil. „Polícia sa s nami nikdy nerozpráva, ignorujú nás, nemyslia si, že sme ľudia v tejto oblasti,“ cituje BBC študenta Jakea Manua.

Chuligáni v Londýne zapaľovali smetné koše, hádzali do výkladov zápaľné fľaše, tehly. Vyskytlo sa aj viacero krádeží áut. V určitom momente hasiči v hlavnom meste dokonca hlásili nedostatok zásahových vozidiel, ktoré by mohli ísť hasiť požiare na viacerých miestach. Podľa polície mladí ľudia svoje akcie koordinujú pomocou mobilných telefónov a sociálnych sietí. Na rozdiel od predošlých protestov, ktoré sa šírili najmä cez Facebook, či Twitter, hlavným nástrojom na komunikáciu je BlackBerry.

Jeden zo svedkov pre agentúru Reuters uviedol, že v určitom momente videl skupinu približne 150 mladých, ktorí kráčali dolu ulicou rozbíjajúc okná áut. „Je veľmi smutné vidieť to…ale decká nemajú prácu, budúcnosť a škrty v rozpočte to ešte zhoršili,“ cituje agentúra Reuters elektrikára Anthonyho Burnsa.

Vládni predstavitelia označili vandalov za kriminálnikov a zároveň dodali, že tieto udalosti nebudú mať žiaden vplyv na prípravy Olympijských hier, ktoré sa majú v roku 2012 konať práve v Londýne. „Bola to zbytočná, oportunistická vlna krádeží a násilia, nič viac, nič menej. To je absolútne neprijateľné,“ uviedol britský vicepremiér Nick Clegg.

Britský premiér doposiaľ stále odoláva hlasom volajúcim po spomalení škrtov v rozpočte a tým aj zjemnenia dôsledkov týchto krokov na služby pre mladých ľudí. Očakáva sa, že najnovšie bude Cameron čeliť výzve, aby spravil viac pre chudobné štvrte hlavného mesta krajiny.

V Londýne nepokoje v nedeľu a v pondelok (8. Augusta) naďalej pokračovali. Polícií sa doposiaľ nepodarilo skoncentrovať svoje sily v každej problémovej zóne a vlna násilností sa tak šíri ďalej.

zdroj fotografií: TASR/ AP