Brusel upozorňuje na priepustnosť hraníc

franco frattini

Krátka správa

Komisár pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť Franco Frattini upozornil na rastúci počet ilegálnych imigrantov, ktorí prichádzajú zo Západného Balkánu a z regiónu Čierneho mora: z Gruzínska, Arménska, Ukrajiny, Bieloruska a Moldavska.

Najčastejšou cestou pre nelegálny vstup do Únie je oblasť Stredozemného mora, kde tisícky Afričanov každoročne podstupujú riskantnú cestu po mori s cieľom dosiahnuť brehy južnej Európy.

Frattini však varuje, že nezdokumentované vstupy z východu sú väčším dôvodom na obavy. „Ilegálni imigranti prichádzajúci z východu sú veľmi často obeťami sexuálneho vykorisťovania, obchodu s ľudmi a nútenej práce“, povedal pre Financial Times.

Komisárove vyjadrenia upozornili na výzvu, ktorej EÚ čelí v súvislosti s migráciou a polemikou, či je EÚ schopná kontrolovať vstup imigrantov a zároveň uspokojivo zaplniť pracovný trh v nedostatkových sektoroch. Každý rok prichádza do EÚ približne 500 000 nezdokumentovaných imigrantov.

Frattini prisľúbil dohodu o zjedodušení získania pracovnývh víz do EÚ a opatrenia pre uľahčenie repatriácie ilegálnych migrantov. Dohoda by mala uzrieť svetlo sveta do konca roka. Brusel zároveň oznámil, že pristúpi k bezvízovému styku s krajinami Západného Balkánu až potom, čo začnú aktívne potláčať prevádzačstvo.

Pokiaľ ide o imigrantov z Afriky, Únia je pripravená uľahčiť získavanie víz študentom z Maroka a Tuniska. Snaží sa ukázať africkým štátom, že záujmom EÚ nie je len ochrana a bezpečnosť, ale, že sú za ich spoluprácu ochotní ponuknúť legálnu možnosť migrácie.

Európska agentúra na kontrolu hraníc Frontex počas tohto leta vykonáva operácie v južných pobrežných vodách ako súčasť kontroly imigrácie z Afriky. Odkedy Frontex začal so svojimi operáciami ilegálna migrácia poklesla o 40%, povedal Frattini. Je prevdepodobné, že takéto oparácie sa stanú pernamentnými.   

Kritici spochybňujú účinok operácií a tvrdia, že imigranti budú hľadať nové cesty. Argumentujú tiež, že ktokoľvek je zachránený Frontexom ako súčasť patrol blízko Malty bude aj tak v každom prípade privezený do Európy z humanitárnyvch dôvodov.