Bude Francúzsko opäť plnoprávnym členom NATO?

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy

Krátka správa

Prezident Nicolas Sarkozy v auguste vyhlásil, že počas francúzskeho predsedníctva EÚ v druhej polovici roka 2008 bude presadzovať prijatie novej, odvážnejšej bezpečnostnej stratégie EÚ. Vyhlásil tiež, že situácia, kedy štyri krajiny platia za bezpečnosť ostatných je naďalej neudržateľná. Francúzsko je tiež známe ako zástanca autonómnych a nezávislých obranných kapacít Únie.

Teraz sa však šepká aj o zmene postoja Francúzska k Severoatlantickej alianacii. Prvé náznaky takéhoto posunu priniesol už Sarkozyho prvý zahraničnopolitický prejav koncom augusta. Francúzky minister obrany Hervé Morin avizoval, že Francúzsko má záujem prekonať svoj ambivalentný postoj k členstvu v NATO, aby tak mohlo využívať všetky prínosy, ktoré členstvo ponúka vrátane mdzinárodného vplyvu a veliteľských pozícií.

Francúzsko sa stiahlo z vojenských štruktúr NATO rozhodnutím prezidenta De Gaulla pred viac než 40 rokmi. De Gaulle odmietol integrovať francúzske loďstvo a vzdušnú obranu do systému NATO a dovoliť Spojeným štátom, aby rozmiestnili na francúzskom území jadrové zbrane. Sídlo Aliancie sa následne presťahovalo z Paríža do Bruselu. Francúzsko ale nikdy neopustilo záväzok bojovať po boku spojencov v prípade vonkajšej agresie.

K čiastočnej reintegrácii do štruktúr NATO došlo za prezidenta Chiraca, no Francúzsko sa naďalej nezúčasťnuje fór ako sú Výbor obranného plánovania či Jadrová plánovacia skupina.

Francúzsko má v súčasnosti napriek týmto faktom pomerne silnú pozíciu. Nedávno napríklad prebralo velenie 16-tisícovej misie v Kosove a angažuje sa aj v Afganistane. Oficiálne rokovania s vedením Aliancie zatiaľ nezačali, hovorca NATO informoval, že NATO by návrat Francúzska do vojenských štruktúr len uvítalo. Analytici upozorňujú, že je ešte skoro predpovedať, či Sarkozy naozaj privedie Francúzsko do NATO so všetkým, čo k tomu patrí.