Bulharsko mimo Schengenu ohrozuje Úniu

zdroj: euractiv.com

Odmietnutie prístupu Bulharska do schengenského priestoru ohrozuje bezpečnosť celej EÚ, hovorí podpredsedníčka bulharskej vlády a bývalá eurokomisárka Meglena Kunevová.

Od získania členstva v EÚ v roku 2007 sa Bulharsko spolu s Rumunskom snažia vstúpiť aj do priestoru bez hraničných kontrol. Európska komisia, ktorá je jednou z inštitúcií, ktoré o tom rozhodujú, považuje obe krajiny za vhodných kandidátov už niekoľko rokov.

Konečné rozhodnutie však musí padnúť konsenzom všetkých členov, pričom viaceré krajiny, medzi nimi aj Nemecko, zatiaľ zaujali odmietavé stanovisko. Aj vzhľadom na nevídané pozitívne signály Nemecka k potenciálnemu členstvu Turecka v EÚ, je tento postoj pomerne málo zrozumiteľný.

Predseda Európskeho parlamentu, Martin Schulz, počas minulotýždňového summitu EÚ povedal, že Bulharsko bude brániť svoju hranicu s Tureckom bez ohľadu na to, či je členom Schengenu alebo nie.

Členské štáty EÚ často vyčítajú Bulharsku a Rumunsku ich problémy s organizovaným zločinom a korupciou. Napriek tomu, že tieto krajiny splnili formálne schengenské kritériá, odporcovia ich pristúpenia od nich žiadajú záruky aj v týchto oblastiach.

Už v minulom volebnom období Európsky parlament vyzval, aby sa prijímanie štátov do schengenského priestoru zakladalo výlučne na splnení schengenského acquis.

Svoju úlohu plnia dobre

Kunevová hovorí, že bulharská vláda „ťažko toleruje“ ponechanie ich krajiny pred dverami Schengenu. Poukázala pri tom na to, že bulharské úrady takto nemajú prístup k schengenskému informačnému systému. Pri registrácii teda nedokážu overiť, či imigranti nemajú záznam v tejto databáze zločincov.

Bulharsko pritom vykonáva svoju registračnú povinnosť oveľa dôslednejšie ako Grécko alebo Taliansko. Mnohí migranti sa práve z tohto dôvodu Bulharsku vyhýbajú.

Podpredsedníčka bulharskej vlády dodala, že bez členstva v Schengene jej krajina nemôže dostatočne prispieť k posilneniu Frontexu v zmysle požiadavky, ktorá zaznela na summite EÚ koncom minulého týždňa.

V súvislosti so summitom Kunevová komentovala aj skorý odchod bulharského premiéra Bojka Borissova z minulotýždňového rokovania európskych hláv štátov a vlád.

Borissov opustil summit po incidente v blízkosti bulharsko-tureckých hraníc, pri ktorom bulharská hraničná polícia neúmyselne zastrelila afganského migranta. Podľa Kunevovej odchod premiéra dokazuje, ako vážne Bulharsko pristupuje k migračnej kríze.