Bulharsko nesúhlasí s prístupovými rokovaniami s Macedónskom

Zdroj: TASR/ AP, Photo: Boris Grdanoski

Bulharský prezident Rossen Plevneliev upozornil komisára pre rozšírenie Štefana Füleho, že Macedónsko nie je pripravené na prístupové rokovania. Už štvrtý rok za sebou ich otvorenie odložili.

Füle navštívil Bulharsko v snahe vyjasniť postoj vlády k Macedónsku. Premiér Bojko Borissov  obvinil Skopje z vykrádania bulharskej histórie a ohovárania krajiny (pozri pozadie). Dostal aj hlbšie vysvetlenie. Bulharsko je totiž presvedčené, že Macedónsko nie je pripravené na začatie prístupových rokovaní.

Komisár doteraz vložil veľa energie a politickej snahy do riešenia patovej situácie medzi Macedónskom a Gréckom meno krajiny. Medzinárodne uznávaný názov Bývala juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) Skopje nechce prijať a preferuje jednoduchý názov Macedónsko, ktorý je však zároveň označením susedného gréckeho regiónu pri hraniciach.

Füle však 10. októbra navrhol kompromis, s ktorého pomocou by rokovania začali pred vyriešením sporu o názov krajiny. Komisia už štvrtýkrát odporučila začatie prístupových rokovaní s Macedónskom a Grécko ho zakaždým zablokovalo.

Teraz sa zdá, že Atény pristúpia k podpisu bilaterálneho memoranda, za podmienok rešpektovania vzájomnej národnej suverenity a územnej celistvosti, pričom sa vzdajú akýchkoľvek územných nárokov.

Dôsledne pripravené vyhlásenie

Bulharský prezident komisárovi v starostlivo pripravenom vyhlásení odkázal, že situácia dnes vyzerá inak. Ak majú z Bruselu do Skopje prísť dobré správy, Macedónsko by muselo najprv zlepšiť svoje vzťahy s Bulharskom.

„Predstavitelia Skopje dokážu odomknúť svoje vyhliadky v EÚ nie propagandou a marketingovými kampaňami, ale prostredníctvom skutočných reforiem a  opatrení na posilnenie dobrých susedských  vzťahov,“ povedal Plevneliev pre internetový portál Novinite.

Prezident tiež poukázal na to, že Sofia neodmieta európsku vôľu prijať Macedónsko a v skutočnosti ju podporuje, ale berie do úvahy skutočnosť, že Bývalá juhoslovanská republika nie je pripravená na začatie rokovaní o členstve v EÚ.

"Pre dlhodobú stabilitu na Balkáne je strategicky dôležité, aby vláda v Skopje začala uplatňovať európsky prístup k svojím susedom, bez nárokov a manipulácie. Je najvyšší čas, aby sa vláda v Skopje prestala s jej protibulharskou kampaňou, a manipuláciou s historickými faktami. Zodpovedný európsky prístup k okolitým susedom a k budúcej generácii je zachovať históriu, nech už bola akákoľvek, " dodal Plevneliev.

Füle s bulharským prezidentom nesúhlasí a tvrdí, že Macedónsko už príliš dlho čaká na členstvo nielen v EÚ, ale aj v NATO, ktoré tiež zablokovalo Grécko.

"Som jeden z tých, čo veria, že nie je dobré nechávať našich partnerov čakať pred dverami príliš dlho. Domnievam sa, že integrácia je najlepším prostriedkom pre vyrovnanie sa s nacionalizmom, a som presvedčený, že izolácia nacionalizmus zvyšuje,“ vysvetlil Füle.

Komisia cituje hodnoty EÚ

V diplomaticky ladenom komuniké Komisie sa uvádza, že Füle chápe obavy Bulharska, ale  zároveň obe krajiny nabáda k riešeniu problémov v duchu susedských vzťahov.

„Vítam, že si prezidenti medzi sebou vymieňajú listy, a že ministri  Mladenov a Poposki prispievajú k zlepšeniu vzťahov medzi oboma krajinami. Som presvedčený, že prostredníctvom konštruktívneho dialógu a spoločného porozumenia sa môže dosiahnuť skutočný pokrok,“ píše sa vo vyhlásení. Nickolaj Mladenov je ministrom zahraničných vecí Bulharska a Nikola Poposki vedie ten istý rezort v Macedónsku.

Lenže práve výmena listov medzi nimi priliala olej do ohňa. Plevneliev navrhol, aby Bulharsko a Macedónsko spolu oslavovali niektoré historické udalosti a vyhli sa  nacionalistickej interpretácii dejín. Jedným z týchto historických udalostí je povstanie Ilinden 2. augusta 1903, ktorým sa oslobodili Bulhari v Trácii a Macedónsko spod osmanskej nadvlády. Skopje však udalosti vysvetľuje inak a  popiera účasť Bulharska na oslobodení ich súčasného územia.

Žiaľ, na veľké sklamanie bulharských orgánov, macedónsky prezident Gjorge Ivanov odpovedal Plevnelievovi tváriac sa, že nerozumie účelu návrhu. Macedónska internetová stránka MINA zverejnila tri dátumy, ktoré by Macedónsko bolo ochotné oslavovať spoločne s Bulharskom: Deň Európy; deň uznania Macedónska Bulharskom a deň nadviazania diplomatických vzťahov medzi obomi krajinami. Sofia to vnímala ako urážku.

Nacionalizmus v Sofii aj v Skopje

Borissovov populistický postoj je široko zdieľaný, aj v radoch opozičnej Socialistickej strany, ktorá otvorene priznáva, že zdieľa vládne postoje k Macedónsku.

V Skopje sa premiér Nikola Gruevski, vodca nacionalistickej strany VMRO-DPNE, javí ako hlavný iniciátor napätia s macedónskymi susedmi. Gruevskiho vláda financovala sochy a oblúky na podporu macedónskeho nacionalizmu a inicioval pomenovanie letiska po Alexandrovi Veľkom.

Pozície

Šéf delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s juhovýchodnou Európou Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS) pripomína, že vďaka svojim unikátnym skúsenostiam s prístupovými rokovaniami zohráva  Bulharsko dôležitú rolu v procese ďalšieho rozširovania na Balkáne. Tieto skúsenosti by sa mali  podľa neho využívať na podporu tohto procesu, tak ako to bolo doteraz. „Preto pevne verím, že posledné vyjadrenia  bulharských predstaviteľov k otvoreniu rokovaní s Macedónskom nebudú viesť k zásadnej zmene tohto postoja Bulharska.“

„Plne tiež súhlasím s komisárom Fülem, ktorý vidí v otvorení prístupových rokovaní spôsob, zmierňovania možného napätia a tlmenia nacionalistickej rétoriky. Myslím si tiež, že práve otvorením  procesu prístupových rokovaní dáme Macedónsku šancu na ďalšie reformy  a vytvorenie priaznivého prostredia pre zlepšenie vzťahov so susednými krajinami.“