Bulharský prezident: Putin chce rozbiť EÚ zvnútra

Zdroj: Twitter/Plevneliev

„Putinová propaganda sa snaží rozdeliť členské štáty Európskej únie,“ vyhlásil bulharský prezident Rossen Plevneliev na konferencii Centra pre Európske štúdiá (CEPS) v Bruseli.

„Lídri, ktorí vládnu silou majú jednu spoločnú črtu – porušujú pravidlá,“ pokračoval Plevneliev podľa korešpondenta ClubZ Vesselina Zheleva. Medzi takýchto lídrov patrí podľa Plevnelieva aj ruský prezident.

„Pozrite sa, ako nás dnes zaplavuje propaganda pána Putina. Môže nás navzájom rozoštvať,“ naznačil. „Nech sa pozrieme na ktorúkoľvek krízu, vždy súvisí s porušovaním pravidiel. EÚ je mierový projekt, ale mier, to nie je iba absencia vojny, ale aj dodržiavanie ľudských práv a a pravidiel právneho štátu,“ dodal.

Na ilustráciu bulharský prezident uviedol príklady Ukrajiny a Poľska, ktoré mali po rozpade Sovietskeho zväzu začiatkom 90.rokov približne rovnakú životnú úroveň.

„Poľsko je dnes 25-krát bohatšie, ako Ukrajina, a to vďaka existencii právneho štátu,“ pripomenul Plevneliev s odkazom na odhalenie korupcie ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, ktoré viedlo k jeho pádu. Bulharský prezident taktiež pripomenul životný štandard hlavného ukrajinského prokurátora (Viktora Pšonka), ktorého prirovnal k rímskemu cisárovi Caligulovi.

„Ak je to to, čo nám pán Putin ponúka, radšej si vyberieme poľskú cestu,“ vyhlásil Plevneliev s tým, že Rusko sa snaží „premeniť Bulharsko na Ukrajinu za Janukovyča.“

Bulharský prezident verí, že odpoveďou na snahy Ruska rozdeliť EÚ by mala byť ďalšia integrácia. „Našou zbraňou je integrácia, či už je to banková alebo energetická únia. Našou zbraňou je aj transparentnosť,“ dodal na margo zámeru Európskej komisie navrhnúť nové pravidlá proti daňovým únikom nadnárodných korporácií.

„Vodcovia, ktorí jazdia na koni, kúpu sa v rieke a lietajú s vtákmi, neprispievajú k riešeniam problémov svojich krajín,“ dodal bulharský prezident bez priameho pomenovania Vladimíra Putina.

EurActiv.com