Bulharský zločin znervózňuje Brusel

Vraždy autora kníh z prostredia bulharského podsvetia a šéfa energetickej spoločnosti, ktoré sa v priebehu 24 hodín stali v bulharskom hlavnom meste, nezostali v Bruseli bez povšimnutia.

Hovorca Komisie Mark Gray udalosti komentoval: „Bohužial, takéto vraždy sa za posledných desať rokov neustále opakujú bez úspešného vyšetrenia. Je treba podniknúť okamžité kroky v boji proti organizovanému zločinu v Bulharsku.“

Problém Bulharska s prebujnelým organizovaným zločinom nie je pre Brusel novinkou. Na Bulharsko sa spolu s Rumunskom uplatňujú prisnejšie kritériá monitoringu plnenia reforiem. Práve kvôli podozreniam, že vysokí štátni úradníci kryjú zneužívanie európskych prostriedkov skupinami oragnizovaného zločinu, Brusel nedávno pozastavil niektoré z platieb z fondov ISAP, PHARE a SAPARD.

Borislav Georgiev bol zastrelený pred svojím domom v nedeľu. Jeho spoločnosť sa stará o reaktory jadrovej elektrárne Kozlodui. Georgi Stoev, bulharská verzia Maria Puza (jedna z jeho kníh niesla názov „BG Godfather“) , bol zastrelený  strelou do hlavy o deň neskôr, keď vychádzal z kaviarne v centre hlavného mesta. „Georgi bol zavraždený svojimi postavami“, povedal telvízii Stoevov vydavateľ. Pri písaní čerpal Stoev z vlastných skúseností ako bývalého člena jedného z gangov.

BBC uvádza, že od roku 1989 došlo v krajine ku 150 vraždám spájaným s organizovaným zločinom a vybavovaním si účtov. Okrem týchto neduhov bulharská spoločnosť zápasí s korupciou na najvyšších miestach a praním špinavých peňazí.

Predseda EK José Manuel Barroso na ostatnej návšteve Bulharska povedal: „Nemôžeme donekonečna opakovať, že treba robiť viac.“ Ďalšia monitorovacia správa Komisie je naplánovaná na júl 2008. Ak jej závery nebudú uspokojivé, Brusel môže úplne ostrihnúť Bulharsko od európskych peňazí.  

Bulharská vláda plánuje v reakcii na udalosti z posledných dní zorganizovať stretnutie všetkých zodpovedných orgánov, aby koordinovali vyšetrovanie vrážd Georgieva a Stoeva.