Bush: „Všetci občania EÚ by mali byť zahrnutí do bezvízového programu“

bush usa

Krátka správa:

Vo svojom prejave v estónskom Talline Bush povedal: „Som potešený, že môžem oznámiť, že budem spolupracovať s Kongresom a našimi medzinárodnými partnermi na úpravách bezvízového programu. Je to spôsob, akým môžeme zabezpečiť, aby krajiny ako Estónsko mohli ľahšie splniť podmienky programu a zároveň posilniť jeho bezpečnostné súčasti.“

Ďalej uviedol: „Estónski predstavitelia,  prezident Toomas Hendrik Ilves a premiér Andrus Ansip, mi dali jasne najavo, že keď sme spojencami v NATO, ľudia by mali byť schopní cestovať do našej krajiny omnoho jednoduchším spôsobom.“ Bush však tiež dodáva: „Samozrejme, že zmenu bezvízovej politiky bude sprevádzať prísnejšia bezpečnostná politika. Chceme, aby k nám ľudia cestovali. Musíme vedieť, kto k nám prichádza a kedy odchádza.“ Zatiaľ však ide len o návrh prezidenta a rozhodujúce slovo bude mať Kongres.

„Som potešený, že môžem oznámiť, že budem spolupracovať s Kongresom a našimi medzinárodnými partnermi na úpravách bezvízového programu.”
George W. Bush, prezident USA

Americký minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff ako reakciu na Bushove vyhlásenia povedal, že akékoľvek rozšírenie programu bude musieť obsahovať opatrenia, ktoré zabezpečia, že USA bude bezpečnejšou krajinou. Medzi takéto opatrenia by mohla patriť požiadavka o poskytovaní informácií o cestujúcich leteckej dopravy ešte pred odletom.

Clark Kent Ervin, bývalý generálny inšpektor Ministerstva vnútornej bezpečnosti USA  uviedol: „Je to krok zlým smerom. Mali by sme končiť s realizáciou bezvízového programu a nie ho rozširovať. Existuje predsa dôvod, prečo sa teroristi snažia získať pasy z  krajín bezvízového programu: Nemusia prechádzať rozsiahlymi bezpečnostnými kontrolami.“

Veľvyslanec SR v USA Rastislav Káčer si myslí, že „je to veľmi dôležitý posun. Bushova administratíva prvýkrát vyjadrila ochotu spolupracovať s Kongresom na novej legislatíve v oblasti vízovej politiky.“ Zároveň to hodnotí ako pozitívny výsledok dlhodobého politicko-diplomatického tlaku Únie za zrušenie vízovej povinnosti. Upozorňuje však, že zrušenie vízovej povinnosti podmieňujú viaceré kritériá. Jedným zo základných je to, aby počet odmietnutých žiadostí o turistické vízum nepresiahol 3%. Dnes neuspeje pri vybavovaní víz takmer každý piaty žiadateľ zo Slovenska. Spojené štáty majú aj ďalšie požiadavky. Krajinu hodnotia podľa toho, koľko jej občanov vycestuje do Ameriky a zostane tam po vypršaní víz.

„Je to veľmi dôležitý posun a pozitívny výsledok politicko-diplomatického tlaku EÚ.”
Rastislav Káčer, veľvyslanec SR v USA

Bushove včerajšie vyhlásenia pripomínajú jeho sľuby z februára 2005, keď počas svojej návštevy Bratislavy povedal, že je čas, aby USA zahrnulo všetky  štáty EÚ do bezvízového programu. V októbri 2006 skupina 25 kongresmanov v čele s demokratom Dennisom Kucinichom vyzvala listom vládu, aby otvorila dialóg s nováčikmi EÚ vo veci zjednodušenia vízového systému. Signatári pripomenuli júnový záväzok zo summitu USA-EU, na ktorom Spojené štáty súhlasili s dôležitosťou vzájomného bezvízového styku.

Občania desiatich krajín z EÚ-25 (desať nových krajín okrem Slovinska a vrátane Grécka) musia však naďalej podstupovať pred vycestovaním do USA časovo náročné žiadanie o víza, ktoré môže trvať až 90 dní.

Komisia vyvíja tlak na americkú vládu, aby do bezvízového programu zahrnula všetky členské štáty EÚ. Komisia 4. septembra 2006 zopakovala predošlé varovania o tom, že by Únia mohla pristúpiť k odvetným opatreniam a zaviesť vízovú povinnosť pre amerických diplomatov, ak Washington túto požiadavku nesplní. V súčasnosti americkí občania nepotrebujú víza pre vstup do ktorejkoľvek z krajín EÚ 25. 

Spojené štáty, podľa agentúry Reuters v rámci bezvízového programu navštívi ročne asi 15 miliónov osôb. Americká ekonomika údajne vďaka nim získava okolo desať až 15 miliárd dolárov ročne.