Buzek apeluje na Rusov, aby vyšetrovali vraždy

Zdroj: http://www.flickr.com/photos/9824220@N06/786762641/

Jerzy Buzek včera (23. júla) opätovne apeloval na ruské orgány. Tentokrát v súvislosti s vraždou ľudskoprávneho aktivistu Andreja Kulagina. Kulagin zmizol pred dvoma mesiacmi. Ruské úrady informovali, že sa jeho telo našlo 10. júla. Bol šéfom pobočky ľudskoprávnej organizácie „Spravedlivost“ v Karelsku, asi 1000 km severne od Moskvy, na hraniciach s Fínskom. 

Podľa Buzeka musia zodpovední za jeho smrť byť potrestaní. „Chcel by som … apelujem na nezávislé a dôveryhodné vyšetrovanie zo strany ruské orgány“, dodal Buzek. „Medzinárodné spoločenstvo nemôže pripustiť, aby sa tento prípad dostal na dlhý zoznam nevyriešených vrážd aktivistov v oblasti ľudských práv v Rusku.“

Kulagin sa zasadzoval o zlepšenie podmienok pre väzňov v ruských väzniciach.

Moskva už začala vyšetrovať minulotýždňovú vraždu Natalie Estemirovej, ktorá silne zarezonovala na celom svete. Estemirovú uniesli 15. júla z jej domu v Groznom v Čečensku. Našli ju zastrelenú v ten istý deň v lese v susednom Ingušsku.

Európsky parlament držal na jej pamiatku minútu ticha v posledný deň svojej ustanovujúcej plenárnej schôdze 16. júla.

Na prvej tlačovej konferencii Jerzyho Buzeka tesne po jeho zvolení za predsedu Európskeho parlamentu, sa ho novinári pýtali ako hodnotí vzťahy EÚ a Ruska. „Vzťahy medzi EÚ a Ruskom sú veľmi dôležité, žijeme na jednom kontinente a zaberáme sa tými istými susedmi. EÚ potrebuje Rusko a Rusko potrebuje EÚ“, konštatoval Buzek.

Bol ale aj kritický: „Ruská demokracia – oni tvrdia, že ich systém je demokratický – je iná ako naša. Aj ekonomické pravidlá sú iné ako tie v EÚ. Musíme si byť vedomí rozdielov, najmä v oblasti ľudských a občianskych opráv. Na to nesmieme zabúdať.“

EurActiv s Reuters