Cameron: Presídľovanie utečencov problém nevyrieši

(zdroj: GLOBSEC Bratislava Global Security Forum)

Včerajšia prvá návšteva britského premiéra Davida Camerona na Slovensku bola súčasťou jeho cesty po Európe, na ktorej presviedča o potrebe reformovať Európsku úniu. Na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii GLOBSEC 2015 v Bratislave hovoril o zvyšovaní konkerencieschopnosti únie a o nevyhnutnosti jasných a férových pravidiel. Vo svojom prejave nevynechal ani zmienku o najpálčivejších globálnych problémoch.

Európske hodnoty

„V minulosti sme uspeli vďaka tomu, že sme stáli za hodnotami, ktoré urobili európske národy silné a úspešné,“ povedal na úvod bratislavského prejavu predseda britskej vlády. Demokracia, sloboda slova a podnikania, rovnosť príležitostí a ľudské práva sú veci, ktoré spájajú Európu. Upozornil, že Londýn nikdy neuveril vo víziu EÚ ako federálneho štátu. Krajiny platiace eurom by sa však mali viac integrovať, aby „predišli ďalšiemu Grécku“.

„Nebezpečenstvo dnes pochádza od ľudí, ktorí hovoria, že veci sa zmenili. V prípade Ruska hovoria, že je potrené mať pochopenie a nie odsudzovať, že sa treba spájať a nie prijímať sankcie. V prípade terorizmu hovoria, že vzostup Islamského štátu ukazuje nebezpečenstvo zapájania sa, takže by sme sa mali k Blízkemu východu obrátiť chrbtom. V prípade podvádzania a obchodovania s migrantmi hovoria, že je to niečo, čo sa má skôr zvládnuť než vyriešiť.“

Hospodársky úspech je podľa Camerona európska súkromná záležitosť. Bez ekonomickej prosperity nebude ani bezpečnosť. Bez silných európskych ekonomík nebudú prostriedky ani na obranu, ani na riešenie problémov v iných krajinách.

V Európe sa má dokončiť budovanie voľného trhu a ten sa následne musí ovoriť svetu. Okrem posilňovnia obchodnej výmeny s Indiou, Latinskou Amerikou by to malo znamenať aj dohodu o voľnom obchode s Čínou.

David Cameron tvrdí, že v podobe Islamského štátu má svet jednu z najväčších hrozieb, akým kedy čelil. Taktika voči nemu má byť predovšetkým jasná. Extrémizmus treba potrierať v násilnej aj nenásilnej forme. „Často počúvame argument, že radikalizácia chybou niekoho iného. Táto hra na obviňovanie je mylná a nebezpečná. […] Ignorujeme fakt, že radikalizácia začína u jednotlivca,“ dodal konzervatívny politik.

Zlyhanie vlád

Musíme byť nekompromisní voči snahám o prekreslenie európskych hraníc, okomentoval Cameron dianie na Ukrajine. To, čo Rusko spravilo, bude podľa britského premiéra robiť aj naďalej. Mali by sme sa preto snažiť, aby sa presadila diplomacia a Minské dohody. Británia údajne hľadá aj ďalšie spôsoby, ako Kyjevu pomôcť nad rámec finančnej pomoci. Sama je jednou z mála krajín, ktorá napĺňa záväzok voči Severoatlantickej aliancii, že na obranu minie aspoň 2 % HDP.

O aktuálnom prívale migrácie cez Stredozemné more Cameron povedal, že ohrozeným na mori treba nepochybne pomôcť a aj sa to deje. Briti sa zapoja do programov OSN na presídlenie utečencov zo Sýrie, ktorých okolité štáty nedokážu adekvátne ochrániť. Je však potrebné riešiť príčiny. Na ich zdolávaní majú v prvom rade spolupracovať európske krajiny.

„Všetky dôkazy poukazujú na to, že najdôležitejším faktorom pre rozhodnutie podniknúť takúto cestu je to, ako sa k nim (migrantom) zachovajú v zmysle, či budú môcť zostať v Európe. Presídľovanie problém nevyrieši,“ hovorí David Cameron. Pozdáva sa mu španielsky prístup, ktorý sa osvedčil pri príleve migrantov na Kanárske ostrovy.

Španieli mali správne vybavenie pre policajtov, pobrežnú stráž aj úradníkov. Spolupracovali s krajinami pôvodu, odrádzali migrantov od odchodu a zabezpečili aj bezpečný návrat ekonomických migrantov. Podľa Camerona to Európa musí zopakovať vo väčšej mierke.

Pred vystúpením na GLOBSEC-u hovoril Cameron s premiérom Robertom Ficom. So slovenským náprotivkom sa zhodli vo viacerých otázkach. Na margo Cameronovej požiadavky reformovať úniu Fico uviedol, že Slovensko nehovorí kategorické nie.