Cameron prisľúbil prijatie tisícov sýrskych utečencov

David Cameron a Pedro Passos Coelho

„Británia má morálnu zodpovednosť pomáhať utečencom tak, ako to robila počas svojej histórie,“ vyhlásil dnes v Lisabone britský premiér David Cameron.

Na začiatku týždňa ešte hovoril, že samotné prijatie utečencov nie je jednoduchou odpoveďou na humanitárnu krízu. Teraz navrhuje relokáciu, ktorá má obete vojny uchrániť od nebezpečnej cesty za asistencie prevádzačov.

Cameron pripomenul, že Veľká Británia je v Sýrii druhým najväčším bilaterálnym darcom. Na pomoc do blízkovýchodnej krajiny a regiónu už Briti poslali pomoc vo výške 900 miliónov libier. Sponzorovali prístrešia, stravu, pitnú vodu a medicínske potreby. Podľa premiéra žiadna iná európska krajina neurobila v tomto ohľade viac.

Na tlačovej konferencii oznámil, že 2 lode kráľovského námorníctva v Stredomorí zachránili vyše 6700 topiacich sa migrantov. Nespomenul však spoluprácu s ostatnými európskymi krajinami. Nie je preto jasné, či Londýn schváli aj prijímanie utečencov, ktorí sa dostali do Talianska a Grécka.

V ostrovných médiách sa začalo hovoriť o tom, že Británia prijme 4000 tisíc Sýrčanov. Premiérov úrad na Downing Street 10 to odmietol komentovať. Bližšie informácie budú jasné až na budúci týždeň.

Cameronovou motiváciou oznámiť ďalšie prijatie utečencov má byť meniaca sa nálada v spoločnosti. Internetová petícia, ktorá žiadala dodatočné poskytovanie azylu, získala v priebehu niekoľkých dní vyše 300 tisíc podpisov, čím sa dostala na prerokovanie do parlamentu.

Analytici chcú na budúci týždeň od premiéra viac. Politická komentátorka BBC Laura Kuenssbergová hovorí: „Je jasné, že si Downing Street uvedomila, že si od nich politický tlak žiada dodatočnú reakciu. David Cameron však bude hľadať spôsob, ako to urobiť a zároveň neopustiť svoj ústredný argument, že sa problém dá riešiť iba pri zdroji nájdením dlhodobej stability v regióne.“