Cazeneuve žiada zákrok EÚ voči falošným pasom

Bernard Cazeneuve, (zdroj: Európska komisia)

Európska únia by mala v Taliansku a v Grécku posilniť hraničné kontroly. Špeciálne tímy na odhaľovanie falšovaných dokladov by sa mohli pohybovať aj v hotspotoch za hranicami Európskej únie.

„Atentáty z 13. novembra v Paríži a v Saint-Denis žiaľ ukázali, že niektorí teroristi majú v úmysle vstúpiť do našej krajiny a spáchať tu kriminálne činy tak, že sa pripoja k toku migrantov a utečencov,“ píše v liste Európskej komisii francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve.

V ministrovom apeli, ktorý mala k dispozícii agentúra AFP, sa ďalej spomínajú spôsoby, ako sa sýrske pasy dostávajú do rúk radikálov. Niektoré z nich boli ešte nevyplnené ukradnuté z vládnych budov v oblastiach, ktoré ovládli bojovníci Islamského štátu. „Tieto skutočné falošné pasy,“ je veľmi ťažké odhaliť, upozornil Cazeneuve.

Radikáli tiež zvyknú zbierať pasy po zabitých vojakoch pravidelnej armády a po civilných obetiach bombardovania. Získané dokumenty odovzdajú ďalej fyzicky podobným ľudom.

Časť falošných pasov má podľa správ európskych spravodajských služieb pochádzať z územia Turecka.

Takto získané pasy sa v novembri objavili u dvoch atentátnikov pri štadióne Stade de France alebo v Grécku. Vo Francúzsku sa však našli u občanov EÚ. Podľa decembrového návrhu Európskej komisie na vytvorenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže by toto čiastočne mohlo riešiť opatrenie kontrolovať osoby pri vstupe aj pri opustení schengenského priestoru, vrátane preverovania pomocou policajných a spravodajských databáz.