Česi do USA bez víz možno už tento rok

Formulár pre americké víza. Zdroj: Flickr

Krátka správa

Zástupca amerického ministra pre vnútronú bezpečnosť Richard Barth povzbudil Čechov vyhlásením, že USA a Česko sa priblížili k záverečným dohodám o bezvízovom styku. Česko spolu s Estónskom spĺňa jednu z hlavných podmienok pre bezvízový režim – počet zamietnutých žiadostí o vízum je nižší než 10 %. Túto hranicu stanovil zákon, ktorý americký Kongres prijal minulý rok.

Slvensko 10 % hranicu zatiaľ nespĺňa. Kedže má však podiel odmietnutých žiadostí klesajúcu tendenciu a od hranice nás delia len 2 %, existuje možnosť, že by nás zaradenie do bezvízového režmu mohlo postretnúť už na jar budúceho roku, denníku Pravda to potvrdil veľvyslanec SR v USA Rastislav Káčer. Na rozdiel od niektorých iných krajín spĺňame aj podmienku biometrických pasov, ktoré sa na Slovensku vydávajú od januára tohto roku.

Cestovanie napriek tomu nebude úplne bez kontroly. Američania plánujú niekedy na prelome augusta a septembra 2008 spustenie systému elektronickej registrácie, zvaného ETA. Každý občan krajiny, ktorá má s Amerikou bezvízový styk, musí do internetového formulára zadať svoje údaje a obratom dostane vyrozumenie o tom, či môže vycestovať. V prípade, že americké úrady vycestovanie zamietnu, nie sú povinné udávať žiadny dôvod.

Podobný systém elektonickej autorizácie v súčasnoti navrhuje aj Európska komisa pre použite v Únii. Mal by zabezpečiť zodpovedným orgánom kvalifikovaný prehľad o tom, kto sa zdržiava na území EÚ. Systém už uplatňuje napríklad Austrália.

Európska únia už dlhodobo tlačí na to, aby Spojené štáty zrušili vízovu povinnosť všetkým členským štátom a nepostupovali pri tom jednotlivo. Niektoré hlasy z Bruselu hovorili dokonca o diskriminácii občanov nových členských krajín. Američania cestujú do EÚ bez víz.