Česká republika príjme 1500 migrantov

(zdroj: Juan Salmoral/Flickr)

V prvých piatich mesiacoch tohto roku vzrástol počet žiadateľov o azyl v EÚ v porovnaní s minulým rokom o 68 %. Na júnovom summite Európskej rady bola Česká republika proti povinnému rozdeľovaniu migrantov prichádzajúcich do Európy.

Už vtedy hovoril český premiér Bohuslav Sobotka o ochote dobrovoľne prijať azylantov. Údajne sa uvažovalo o niekoľkých stovkách osôb. Plán, ktorý včera večer prestavila česká vláda, počíta do roku 2017 s prijatím 1500 migrantov. Nie všetci musia získať štatút utečenca. O rozhodnutí Sobotkovho kabinetu bude v Luxemburgu na neformálnom stretnutí ministrov spravodlivosti a vnútra informovať minister vnútra Milan Chovanec.

Ohrozenie má byť vylúčené

Česká republika chce mať v prípade pochybností o legitimite nároku na azyl a z bezpečnostných dôvodov možnosť vracať migrantov do krajín, kadiaľ do EÚ vkročili.

„Sme pripravení vyslať našich odborníkov do táborov v Jordánsku a Kurdistane tak, aby ľudia, ktorí k nám budú prichádzať z týchto oblastí, prešli bezpečnostným skenovaním. Prešli by povedzme trojmesačným kurzom, kde by získali základy češtiny, bol vykonaný sken bezpečnosti, pohovory a ďalšie veci,“ vysvetlil Chovanec. Vláda chce podľa neho eliminovať akékoľvek riziko.

Náboženské presvedčenie azylantov nebude pre Českú republiku kritériom, bude sa skôr snažiť zisťovať aké by mohlo byť ich uplatnenie na českom pracovnom trhu.

Slovensko bude prijímať z Rakúska

V najbližších dňoch by mohlo prísť k dohode a presunu 500 osôb z rakúskeho utečeneckého tábora na Slovensko. Informovala o tom dnes agentúra APA s odvolaním sa na vyjadrenie hovorcu rakúskeho ministerstva vnútra Hermanna Muhra.

Pôjde len o dočasnú výpomoc, žiadosti o azyl týchto ľudí bude vybavovať rakúska strana. Bez ohľadu na to, či azyl udelí alebo nie, títo ľudia na Slovensku nezostanú. Náklady na ich pobyt v Gabčíkove si pravdpodobne strany podelia.

Slovensko na neformálnom stretnutí Rady avizovalo ochotu prijať približne stovku utečencov zo Sýrie. Má ísť o kresťanské rodiny.

EurActiv.sk/TASR