Česko hľadí za Atlantik, Brusel protestuje

Formulár pre americké víza. Zdroj: Flickr

Pozadie

Český minister vnútra Ivan Langer včera vo Washingtone podpísal memorandum o porozumení, napriek tomu, že Únia žiadala českú vládu, aby nepostupovala v tejto veci jednostranne a nepodkopávala tak jednotu Únie. Podľa vyjadrenie Komisie z 13. februára išlo memorandum predložené americkou stranou ďalej, než čokoľvek, čo je Únia ochotná pripustiť.

Podpis by mal Čechom zabezpečiť, že budú prvou novou členskou krajinou EÚ, ktorej občania budú cestovať bez víz pravdepodobne už túto jeseň. Bez víz budú mocť cestovať len občania s elektronicky čitateľným pasom a po úspešnej elektronickej registrácii. Nie je zatiaľ jasné, či bude táto registrácia spoplatnenou službou.

Otázky

Text memoranda zverejnený na portáli Aktulane.cz uvádza, že „Nič v tomto memorande nesmie byť interpretované tak, aby boli dotknuté (…) povinnosti vplývajúce z členstva ČR v Európskej únii.“ Únia podľa agentúry ČTK dostala text na posúdenie v pondelok, aby tak mohla povedať, či je v súlade s legislstívou EÚ a jej a budúcimi bezpečnostnými plánmi. Stanovisko však do doby podpisu nebolo k dispozícii. Podľa českej strany sa z neho najspornejšie body odstránili. Konečný text by sa mal teda líšiť od toho, ktorý pôvodne USA predložili. Český predseda vlády Topolánek sa nechal počuť, že je s výsledkom mimoriadne spokojný.

Európskej únii sa nepáči, že Česko ako schengenská krajina robí unilaterálne kroky v oblasti vízovej politiky, ktorá je v kompetencii Bruselu. Predmetom kritiky je aj rozsah citlivých osobných údajov, ktoré budú ľudia cestujúci do USA nútení poskytnúť americkým úradom.

Textom memoranda sa budú zaoberať ministri vnútra EÚ na svojom zajtrajšom stretnutí. Memoradnum potvrdzuje úmysel umiestňovať na palubu transatlantických letov ozbrojených bezpečnostých agentov v civile, tzv. „sky marshalls.“

Česká strana tvrdí, že čakala príliš dlho na solidaritu Únie a konkrétne kroky, ktroré by primäli USA zrušiť vízovú povinnosť pre všetky nové členské štáty EÚ. Spojené štáty dávajú rovnako prednosť posudzovaniu krajín z hľadiska bezpečnostného rizika individuálne.

Pozície

„Ukázali sme im cestu a fungujeme ako ľadoborec pre ostatné európske krajiny. EÚ si to dobre uvedomuje. Cez víkend som rozprával s komisárom pre spravodlivosť Francom Frattinim a ten bol s výsledkom veľmi spokojný“, cituje portál Aktuálne.cz premiéra Mirka Topolánka.

„Krátkozraká neschopnosť EÚ konať jednostne a solidárne v prospech všetkých svojich občanov bude mať dopad nie len na ochranu vonkajších hraníc Únie, ale aj na zahraničnú, bezpečnostnú a justičnú politiku“, uvádza sa v stanovisku poslankyne EP Sarah Ludford, spravodajkyne k vízovému informačnému systému Únie. Ďalšia europoslankyňa z radov liberálov Sophie in´t Veld ľutuje, že “Česká republika sa sklonila pred americkou taktikou rozdeľuj a panuj“.

Ďalšie kroky

Memorandom sa budú dnes, 27. 2, zaoberať veľvyslanci členských krajín pri EÚ, zajtra ministri vnútra.

Otázka vízových vzťahov s Amerikou bude témou stretnutia zástupcov EÚ a USA 12. a 13. marca v Slovinsku.